Claritin

Analize

Claritin: instrucțiuni de utilizare și recenzii

Numele latin: Claritin

Cod ATX: R06AX13

Ingredient activ: loratadină (loratadină)

Producător: Schering-Plough Labo N. V. (Belgia)

Actualizare descriere și fotografie: 16.08.2019

Prețuri în farmacii: de la 144 de ruble.

Claritină - antialergică, blocantă de histamină H1-receptorii.

Eliberați forma și compoziția

Forme de dozare de Claritin:

  • Tablete: în formă ovală, cu o structură omogenă de culoare albă sau aproape albă, pe partea cu linie divizabilă se aplică numărul „10” și marca „Cup și balon”, a doua parte este netedă (7, 10 sau 15 bucăți în blistere, într-o cutie de carton 1, 2 sau 3 blistere);
  • Sirop: o culoare gălbuie limpede sau un lichid incolor fără particule vizibile (60 sau 120 ml fiecare în sticle de sticlă închisă, într-un pachet de carton 1 sticlă completată cu o lingură de distribuire sau o seringă gradată de 5 ml).

Substanta activa este loratadina:

  • 1 comprimat - 10 mg;
  • 1 ml sirop - 1 mg.
  • Tablete: amidon de porumb, lactoză monohidrat, stearat de magneziu;
  • Sirop: glicerol, propilenglicol, aromă artificială (piersic), acid citric monohidrat (sau acid citric anhidru), zaharoză (granulară), benzoat de sodiu, apă purificată.

Proprietăți farmacologice

Claritina se caracterizează prin proprietăți antialergice, antihistaminice și antipruriginoase..

Farmacodinamica

Loratadina este un compus triciclic cu un efect antihistaminic pronunțat și este un blocant selectiv al H periferice1-receptorii histaminici. Efectul antialergic apare la scurt timp după administrare și durează suficient. Loratadina începe să acționeze în termen de 30 de minute după administrarea orală a medicamentului. Faza de vârf a efectului antihistaminic este observată la 8-12 ore după debutul medicamentului și durează mai mult de 1 zi.

Loratadina nu depășește bariera sânge-creier și nu afectează funcționarea sistemului nervos central (sistemul nervos central). În timpul administrării sale, nu a fost identificată nicio acțiune sedativă sau anticolinergică cu semnificație clinică, prin urmare, medicamentul nu provoacă somnolență și nu reduce rata de reacții psihomotorii atunci când este utilizat în doze terapeutice. Aportul de claritină nu determină prelungirea intervalului QT pe ECG.

Terapia pe termen lung nu a fost însoțită de modificări ale semnelor vitale, electrocardiografie, date ale testelor de laborator sau rezultate ale examinării fizice cu semnificație clinică. Loratadina nu este caracterizată de o selectivitate semnificativă în raport cu H2-receptorii histaminici. Substanța nu este un inhibitor al recaptării norepinefrinei și practic nu are efect asupra funcționării stimulatorului cardiac sau asupra stării sistemului cardiovascular..

Farmacocinetica

Loratadina este bine și rapid absorbită în tractul digestiv. Concentrația sa plasmatică maximă este determinată la 1-5 ore după administrare, iar concentrația maximă a metabolitului său desloratadină farmacologic activ este determinată după 1,5-3,7 ore. Când luați Claritin cu alimente, timpul pentru a atinge concentrația maximă de loratadină și metabolitul acesteia crește cu aproximativ 1 oră, dar biodisponibilitatea medicamentului nu se modifică. Nivelul maxim de loratadină și desloratadină din sânge nu depinde de aportul alimentar.

La pacienții cu disfuncție renală cronică, zona sub curba concentrație-timp (ASC) și concentrația maximă de loratadină și principalul său metabolit cresc în comparație cu pacienții cu funcție renală normală. Mai mult decât atât, timpul de înjumătățire a loratadinei și a desloratadinei sunt identice cu cele la pacienții sănătoși. La pacienții cu leziuni hepatice alcoolice, concentrația maximă și ASC de loratadină și desloratadină sunt de 2 ori mai mari decât la pacienții cu funcție hepatică normală.

Loratadina este caracterizată printr-un grad ridicat de legare la proteinele plasmatice (97-99%), în timp ce metabolitul său prezintă un grad moderat de legare (73–76%).

În procesul de metabolizare, loratadina trece în desloratadină folosind sistemul citocromului P450 3A4 și, într-o măsură mai mică, sistemul citocromului P450 2D6. Excreția sa se realizează prin rinichi (aproximativ 40% din doza administrată pe cale orală) și prin intestine (aproximativ 42% din doza administrată pe cale orală) timp de mai mult de 10 zile, în principal sub formă de metaboliți conjugați. Aproximativ 27% din doza de loratadină este excretată în urină în decurs de 24 de ore după administrarea de Claritin. Mai puțin de 1% din loratadină este excretată neschimbată în urină în 24 de ore de la administrarea medicamentului.

Biodisponibilitatea loratadinei și a desloratadinei este direct proporțională cu doza orală de Claritin. Profilele lor farmacocinetice la adulți și voluntari vârstnici cu o sănătate bună au fost aproape similare.

Timpul de înjumătățire a loratadinei este de 3-20 ore (în medie 8,4 ore). Acest indicator pentru desloratadină este de 8,8-92 ore (în medie 28 de ore). La pacienții vârstnici, timpul de înjumătățire plasmatică pentru substanța activă Claritin și metabolitul acesteia este de 6,7–37 ore (în medie 18,2 ore) și, respectiv, 11–39 ore (în medie 17,5 ore). Acest indicator crește odată cu leziuni hepatice alcoolice (determinate de gravitatea bolii) și rămâne neschimbat la pacienții cu insuficiență renală cronică.

Procedura de hemodializă, care se efectuează la pacienții cu disfuncție renală, nu afectează parametrii farmacocinetici ai loratadinei și desloratadinei.

Indicații de utilizare

  • Eliminarea simptomelor asociate cu rinoconjunctivita alergică pe tot parcursul anului și sezonieră (mâncărime a mucoasei nazale, strănut, rinoree, lacrimare, senzație de mâncărime și arsură în ochi);
  • Boli de piele de origine alergică;
  • Urticarie cronică idiopatică.

Contraindicații

  • Perioada alăptării;
  • Hipersensibilitate la medicament.

În plus, utilizarea Claritin este contraindicată:

  • Tablete: deficiență de lactază sau malabsorbție a glucozei-galactozei, tulburări de toleranță la galactoză; varsta pana la 3 ani;
  • Sirop: deficiență de zaharoză sau izomaltază, intoleranță la fructoză, malabsorbție la glucoză-galactoză; varsta pana la 2 ani.

Cu precauție, se recomandă prescrierea medicamentului pacienților în timpul sarcinii și cu încălcări severe ale funcției hepatice..

Instrucțiuni de utilizare de Claritin: metodă și dozare

Siropul și comprimatele de Claritină se administrează oral de 1 dată pe zi, la orice moment convenabil, indiferent de aportul alimentar.

Doza recomandată are restricții de vârstă și depinde de greutatea pacientului:

  • Pacienți mai mari de 12 ani: 10 mg (1 comprimat sau 10 ml sirop);
  • Copii între 2 și 12 ani: cu o greutate de până la 30 kg - 5 mg fiecare (1/2 comprimat sau 5 ml sirop), cu o greutate de 30 kg și peste - 10 mg.

Copiilor cu vârsta cuprinsă între 2 și 3 ani se recomandă utilizarea Claritinei sub formă de sirop.

Pentru pacienții (adulți și copii) cu funcție hepatică severă, medicamentul este prescris în fiecare zi în doze normale.

În insuficiența renală cronică și la pacienții vârstnici, nu este necesară ajustarea dozei de Claritin.

Efecte secundare

Conform instrucțiunilor, Claritin poate provoca reacții adverse:

  • Din sistemul nervos: nervozitate (la copii), somnolență, dureri de cap, insomnie; foarte rar - oboseală, amețeli;
  • Din sistemul cardiovascular: foarte rar - tahicardie, palpitații;
  • Din sistemul digestiv: apetit crescut (la adulți); foarte rar - afecțiuni gastro-intestinale (greață, gastrită), uscăciunea gurii, afectarea funcției hepatice;
  • Din piele: foarte rar - alopecie;
  • Reacții alergice: foarte rar - anafilaxie, erupții cutanate.

Supradozaj

Supradozajul de claritină poate fi suspectat de simptome precum dureri de cap, tahicardie, somnolență. În acest caz, trebuie să consultați imediat un medic. Ca tratament, terapia de susținere și simptomatică este de obicei prescrisă. Spălarea gastrică și aportul adsorbant sunt permise (carbonul activ într-o formă strivită este amestecat cu apă).

Loratadina nu este excretată prin hemodializă. După îngrijiri de urgență este necesară monitorizarea stării pacientului.

Instrucțiuni Speciale

Antihistaminicele pot denatura rezultatele testelor cutanate, de aceea se recomandă oprirea administrării Claritinei cu 48 de ore înainte de testele de diagnostic ale pielii.

Întrucât la unii pacienți efectul medicamentului poate provoca somnolență, se recomandă să fie atent în timpul tratamentului vehiculelor și mecanismelor.

Sarcina și alăptarea

Siguranța loratadinei în timpul sarcinii nu a fost încă confirmată în mod specific. Prin urmare, utilizarea Claritin este posibilă numai dacă beneficiul probabil al tratamentului pentru mamă depășește riscurile potențiale pentru făt..

Loratadina și desloratadina trec în laptele matern, prin urmare, atunci când se prescrie un medicament în timpul alăptării, este necesar să se oprească alăptarea.

În caz de afectare a funcției renale

Pentru pacienții cu insuficiență renală, doza inițială trebuie să fie de 10 mg [1 comprimat de Claritin sau 10 ml (2 lingurițe) de sirop] în fiecare zi.

Cu afectarea funcției hepatice

La pacienții cu insuficiență hepatică, doza inițială nu trebuie să depășească 10 mg [1 comprimat sau 10 ml (2 lingurițe) de sirop] în fiecare zi.

Interacțiunea medicamentelor

Cu utilizarea simultană, efectul Claritinei nu crește efectul alcoolului asupra sistemului nervos.

Când Claritina este combinată cu eritromicină, ketoconazol sau cimetidină, apare o ușoară creștere a concentrației de loratadină în plasma sanguină, dar nu are consecințe clinice, inclusiv date electrocardiografice.

Analogii

Analogii lui Claritin sunt: ​​Loratadin, Loratadin-Akrikhin, Lorahexal, Lomilan, Clarotadin, Claridol, Lotharen, Clarisens, Clarifer, Clarfast, Clarifarm, Clallergin, Clargotil, Alerpriv, Erolin, Erius.

Termeni și condiții de depozitare

A se păstra la temperaturi de până la 25 ° C. A nu se lasa la indemana copiilor..

Perioada de valabilitate: comprimate - 4 ani, sirop - 3 ani.

Termeni de vacanta la farmacie

Peste masa.

Recenziile Claritin

Recenziile de Claritin se găsesc adesea pe internet atât sub formă de tablete, cât și sub formă de sirop, dar sunt destul de controversate. Mulți pacienți raportează că tratamentul cu medicamentul a fost destul de eficient. Cu toate acestea, unii pacienți au trebuit să întrerupă cursul tratamentului, deoarece simptomele lor de alergie au rămas la fel de pronunțate. Alergologii explică acest lucru prin diferența dintre cauzele și manifestările bolilor alergice la diferite persoane. Claritina ca mijloc de monoterapie nu poate face întotdeauna față unor astfel de afecțiuni.

Se observă că, în ciuda popularității mari a Claritinei, atât comprimatele, cât și siropul nu sunt caracterizate printr-un spectru atât de larg de acțiune pentru a elimina instantaneu toate simptomele alergiilor. Unii pacienți raportează dezvoltarea reacțiilor adverse, de exemplu, erupții cutanate, dureri de cap, somnolență. Dacă apar, trebuie să contactați imediat un specialist. Este strict contraindicat să luați Claritin singur, fără a consulta un medic, deoarece auto-medicația poate provoca o exacerbare a simptomelor.

Prețul Claritin în farmacii

Practic, prețul Claritinei în comprimate variază de la 186 la 233 ruble (pentru un pachet care conține 10 buc.) Sau de la 503 la 623 ruble (pentru un pachet care conține 30 buc.). Puteți comanda medicamentul sub formă de sirop pentru 220-268 ruble (per flacon de 60 ml).

Claritina - un medicament antialergic

indicaţii

Claritina - un medicament antialergic

Claritina este unul dintre cele mai populare medicamente pentru alergii. Aparține generației a treia. Aceasta înseamnă că activitatea sa antihistaminică este mai mare, practic nu provoacă somnolență (doar în cazul încălcării regimului de dozare și administrare), nu interacționează cu alte medicamente.

Principalul ingredient activ al acestui medicament este loratadina. Medicamentul este sub formă de tablete și sirop.
Claritina acționează destul de repede și mult timp. Deci, intră în faza activă după 30 de minute, iar efectul antihistaminic maxim se manifestă după 8-12 ore și durează cel puțin 24 de ore.

Medicamentul elimină mâncărimea mucoasei nazale, strănutul, nasul curgător și congestia nazală. De asemenea, medicamentul înlătură senzația de arsură și mâncărime în ochi, lacrimare.

indicaţii

Ce este prescris de Claritin de către un medic? Instrucțiunile de utilizare a acestui medicament și medicul însuși poate răspunde la această întrebare. Întrucât acesta este un antihistaminic, lista de indicații constă din diverse manifestări ale reacțiilor alergice, pe care este concepută să le oprească, eliminând senzațiile neplăcute în timpul unui atac de alergie.

Deci, principalele indicații de utilizare sunt:

  • rinită alergică pe tot parcursul anului, conjunctivită;
  • febra fanului;
  • urticarie cronică idiopatică;
  • reacții alergice care apar pe piele.

Contraindicații

În majoritatea cazurilor, ambele tablete și siropul sunt bine tolerate și au efectul dorit. Cu toate acestea, întrucât acesta este un medicament, are propria sa listă de contraindicații. Nu este foarte mare, dar trebuie citit cu atenție. Tabletele sau siropul de Claritin nu sunt recomandate pentru utilizarea cu:

  • intoleranță sau sensibilitate ridicată la componentele principale și / sau auxiliare ale medicamentului;
  • varsta pana la 2 ani;
  • lactație.

Cu prudență, comprimatele sau siropul trebuie prescrise și luate în următoarele cazuri:

  • sarcinii;
  • insuficiență hepatică.

Efecte secundare

Unul dintre efectele secundare ale Claritin este o durere de cap

În timpul utilizării medicamentului pot apărea reacții adverse. La adulți, la utilizarea medicamentului, au fost observate următoarele reacții negative ale organismului:

  • durere de cap;
  • oboseală
  • gură uscată
  • somnolenţă;
  • tulburări ale tractului gastrointestinal (gastrită, greață, dispepsie);
  • alergie sub formă de erupție cutanată;
  • în cazuri rare, dezvoltarea de anafilaxie, alopecie, tahicardie, tulburări ale ficatului, inimii.

La copii, reacțiile adverse au fost limitate la apariția de sedare, cefalee, iritabilitate sau nervozitate..

Instructiuni de folosire

Claritina este disponibilă în două forme de dozare - comprimate și sirop. Fiecare dintre ele poate fi luat oral în orice moment al zilei, indiferent de mâncare. Tabletele pot fi luate de pacienți adulți și copii care au împlinit vârsta de 12 ani. Siropul este destinat copiilor de la 2 ani și pacienților care dintr-un motiv sau altul nu pot lua pilule.

Doză și regim recomandate:

Claritină pentru adulți și copii cu vârsta peste 12 ani: 1 comprimat (10 mg) sau 2 lingurițe de sirop (10 ml) o dată pe zi.
Dacă pacientul are un istoric de disfuncție hepatică sau insuficiență renală, atunci sunt prescrise următoarele doze și regim: 1 comprimat (10 mg) sau 2 lingurițe de sirop (10 ml) în fiecare zi.

Pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 și 12 ani, doza este calculată în funcție de greutatea corporală:

Cu o greutate corporală mai mică de 30 kg: 1 lingură (5 ml) de sirop sau 1/2 comprimat (5 mg) 1 dată pe zi.

Cu o greutate corporală de maximum 30 kg: 2 lingurițe (10 ml) de sirop sau 1 comprimat (10 mg) o dată pe zi.

În cazuri de supradozaj, tahicardie, somnolență și / sau dureri de cap. Cu această dezvoltare, este necesar să consultați un medic. Dacă este stabilită o supradoză, atunci terapia include: spălarea stomacului, apoi administrarea de adsorbanți și agenți simptomatici.

În timpul sarcinii și alăptării

Medicamentul însărcinat poate fi prescris doar de către un medic

Medicamentul Claritin poate fi prescris unei femei însărcinate numai de către un medic. Mai mult, instrucțiunile de utilizare indică faptul că trebuie utilizat cu precauție și numai în cazurile în care beneficiul intenționat al tratamentului terapeutic pentru mamă este mai mare decât riscul pentru copilul nenăscut.

În ceea ce privește perioada alăptării. Aceasta este o contraindicație directă pentru utilizarea Claritinei, deoarece studiile clinice au arătat pătrunderea substanței active în laptele matern.

Claritină pentru copii

Tratamentul alergiilor la copii se realizează numai cu permisiunea medicului pediatru și alergologului. Puteți utiliza orice formă convenabilă - sirop sau tablete. Însă merită să ne amintim că este dificil pentru copiii mici să înghită comprimate, de aceea este de preferat să folosești o formă de dozare diferită.

Medicamentul este posibil numai cu permisiunea pediatrului sau alergologului

Doza pentru pacienții mici care nu au împlinit vârsta de 12 ani este calculată pe baza greutății pacientului. Pentru mai multe informații privind dozele și regimul dozelor, consultați Claritin, instrucțiuni de utilizare.

Interacțiunea cu alte medicamente

Judecând după studii clinice, Claritin este bine combinat cu alte medicamente. Deci, în timp ce luați Ketoconazol, Eritromicină sau Cimetidină, concentrația de loratadină în organism poate crește, dar nu vor exista manifestări speciale.

Claritină și alcool

Nu trebuie abuzată compatibilitatea alcoolului și a claritinei

Pot lua alcool și Claritin în același timp? Acest medicament antihistaminic aparține generației moderne, ultima III. Instrucțiunile de utilizare indică faptul că nu afectează în mod negativ sistemul nervos central, funcția creierului și viteza reacțiilor psihomotorii. Se crede că o combinație de droguri și alcool este posibilă, dar nu trebuie abuzată. Alcoolul nu are niciun efect particular asupra eficacității medicamentului, dar poate crește probabilitatea de reacții adverse, cum ar fi somnolență, dureri de cap severe, amețeli, tahicardie și creșterea tensiunii arteriale. Din acest motiv, se recomandă să vă abțineți de la a lua Claritin și alcool în același timp. Dacă pacientul urmează un curs de terapie medicamentoasă, atunci nu trebuie să bei alcool pentru a evita complicațiile.

Analogi de claritină

Când se prescrie acest antihistaminic, apare o întrebare rezonabilă cu privire la modul în care poate fi înlocuită. Cel mai adesea, medicamentele ieftine care conțin aceeași substanță activă sau medicamente aparținând aceleiași generații sunt oferite ca analogi. Analogii de claritină sunt foarte populari: Loratadin, Lomilan, Claridol și Clarotadină. De asemenea, au un efect similar: Erius, Lotharen, Klallergin, Klarisens, Klarifarm, Klarifer, Klarfast, Loragheksal, Alerpriv, Klargotil și Erolin.

Claritină sau Erius?

Ambele medicamente sunt antihistaminice de nouă generație. Prin urmare, eficacitatea și efectele secundare minime sunt inerente la fiecare dintre aceste medicamente. Dar se crede că Erius are un spectru mai larg de acțiune.

Claritină sau loratadină?

Preparatele conțin aceeași componentă activă în compoziția lor, dar au totuși diferențe.

Loratadina este un medicament anti-alergic extrem de eficient, a doua generație, dar Claritin aparține generației a treia. Efectul terapeutic al aportului său este mai rapid, iar efectul poate dura mai mult de 24 de ore. Și este mai puțin probabil să experimenteze reacții adverse.

Claritină sau Suprastin?

Dacă Suprastin este comparat cu Claritin, atunci ambele antihistaminice ajută bine la alergii, au aceleași indicații pentru utilizare. Acționează rapid și eficient. În ciuda caracteristicilor similare, medicamentele variază. În primul rând, compoziția și generația. Aceste medicamente au diferite ingrediente active. Suprastinul are cloropiramină, iar Claritina are loratadina, Suprastina este antihistaminica din prima generație, iar Claritina a treia. Aceasta înseamnă că Suprastin nu este atât de selectiv în ceea ce privește blocarea receptorilor și provoacă somnolență. Claritina nu afectează sistemul nervos central și provoacă apariția unui efect sedativ. Dar Suprastin poate fi utilizat pentru sugari, începând din prima lună de viață. Claritina este permisă copiilor numai de la doi ani. Atunci când îl luați pe acesta din urmă, riscul de reacții adverse este neglijabil. În plus, utilizarea Suprastinului este indezirabilă cu tendința la bronhospasm, deoarece descărcarea sputei este dificilă.

Claritina acționează prelungit și un comprimat pe zi este suficient, în contrast cu 2-3 doze de Suprastin.

Claritina este considerată a fi mai puternică și mai bună, dar în unele cazuri, numai Suprastin poate ajuta. De exemplu, în atacurile acute, este de preferat Suprastin în fiole. Mai mult, una dintre indicațiile de utilizare este edemul Quincke și reacții anafilactice. În asemenea condiții, Claritin nu va salva. Suprastin este eficient pentru boala serică și febră după vaccinare. Se pare că medicamentul în cauză acționează mai moale și este capabil să amelioreze reacțiile alergice ușoare și moderate.

Claritin sau Zodak?

În general, Claritin și Zodak nu sunt prea diferite. Claritin este un medicament de a treia generație, spre deosebire de Zodak (a doua generație). De exemplu, Zodak este deseori preferat în tratamentul bebelușilor, deoarece poate fi luat de copii de la un an, de care Claritin nu se poate lăuda. Dar Zodak afectează sistemul nervos central, deci nu ar trebui să fie luat de cei a căror activitate este legată de conducere, mecanisme periculoase, risc, atenție sporită și concentrare. Claritina este mai potrivită aici..

O altă diferență este efectul Zodak asupra sistemului cardiovascular, spre deosebire de Claritin. Prin urmare, utilizarea pe termen lung în acest caz nu este recomandată. În ceea ce privește utilizarea pe termen lung, Claritin are o caracteristică drăguță - nu este dependență. Deci, poate fi utilizat ca profilaxie în cursul cronic al alergiilor sau în manifestările sale constante.

De asemenea, Claritina se distinge printr-o acțiune prelungită. Este eficient și rapid. Zodakul nu este mai rău, dar datorită faptului că aparține celei de-a doua generații, are propriile nuanțe. De exemplu, provoacă somnolență. Dar este mai ieftin.

Nu uitați că atunci când alegeți un medicament, trebuie să primiți sfaturi și aprobare de la medicul dumneavoastră. Medicamentele nu pot fi prescrise singur. Poate fi periculos pentru sănătate.!

Recenziile medicului lui Claritin

Video: Recenzii ale unui medic despre medicamentul Claritin: indicații, contraindicații, utilizare, analogi

Tablete de Claritin și sirop: instrucțiuni de utilizare, analogi și recenzii

În acest articol veți găsi instrucțiuni pentru utilizarea Claritin pentru alergii (atât sirop, cât și comprimate). În plus, este prezentată o listă de analogi, costul lor și caracteristicile comparative cu alte medicamente..

Claritina este un cunoscut antihistaminic de generație II care blochează receptorii periferici H1-histamină, eliminând astfel simptomele de alergie. Eficiența medicamentului este testată în timp, iar efectele secundare sunt bine înțelese..

De la inventarea sa în 1981, medicamentul a parcurs un drum lung în studiile clinice, cercetările au continuat chiar și după ce a intrat pe piață în 1993..

Este relevant astăzi, datorită unui raport bun dintre proprietățile utile și negative și costul moderat.

Denumire comercială: Claritin® (latină pentru Claritin)

  • SCHERING-PLOW LABO, N.V. Belgia
  • Bayer JSC (Rusia)

Are efecte antialergice și antipruriginoase..

Claritina este absorbită rapid și începe să acționeze în 30 de minute. după administrare, în timp ce efectul cel mai pronunțat este observat aproximativ după 8-12 ore.

Durata totală a acțiunii depășește 24 de ore.

Compoziția și forma de eliberare

Claritina se vinde la blat sub formă de tablete mici sau sirop. Medicamentul este compus aproape în întregime din loratadină.

FormaStructuraFotografie
Pastile de ClaritinăCompoziția unui comprimat include:
  • 10 mg loratadină.
  • amidon de porumb,
  • lactoză,
  • sare de magneziu (E572).

Tablete pe pachet: 7, 10 sau 15

  • oval,
  • culoare alba,
  • nu conțin incluziuni,
  • pe de o parte - risc, marcă comercială și numărul 10.
Sirop de Claritină1 ml de sirop conține:
  • 1 mg de substanță activă.
  • propilen glicol,
  • glicerol,
  • Benzoat de sodiu (E211),
  • acid de lamaie,
  • aromele.

Excipienții (cu excepția apei distilate din sirop) sunt prezenți în cantități urme - scopul lor este în principal să stabilească gustul și consistența adecvate.

  • transparent,
  • incolor sau gălbui,
  • nu conține particule vizibile.

Datorită aromei sale, siropul de Claritin are gust de piersică.

Claritină: indicații pentru utilizarea medicamentului

Poate fi luat cu:

  • rinită alergică sau conjunctivită,
  • urticarie cronică idiopatică și alte boli alergice cronice sau de sezon,
  • alergii la mușcăturile de insecte.

De asemenea, ajută la a scăpa de alergiile cutanate (de exemplu, o erupție pe față) și la eliminarea simptomelor din alergiile alimentare..

În aceste cazuri, medicamentul este capabil să elimine în mod calitativ și permanent simptomele neplăcute, evitând reacțiile adverse moderate.

Cazuri speciale de Claritin

De asemenea, pacienții sunt deseori interesați de cazuri particulare în care acest medicament poate fi de ajutor. Mai jos le vom analiza pe principalele:

  1. Medicamentul este capabil să amelioreze umflarea mucoaselor nazale, să elimine un nas care curge, de aceea utilizarea acestuia este indicată pentru:
    • alergii sezoniere la polen (de exemplu, zarzavat),
    • praf,
    • pe lână.
  2. Claritin ameliorează mâncărimea, ceea ce va ajuta cu:
    • alergii la soare (fotodermatosis), arsuri solare,
    • eczemă,
    • neurodermatita,
    • scabie.

Este posibil să fie utilizat ca parte a terapiei complexe:

  • gastrită,
  • adenoiditis,
  • traheită alergică,
  • amigdalită.

Nu are indicații directe pentru utilizarea cu:

  • rinită vasomotorie,
  • faringită,
  • transpiraţie,
  • sturz,
  • pentru ameliorarea bronhospasmului.

Claritină în stomatologie

Dentistul poate prescrie medicamentul după extracția dinților sau cu stomatită. Pentru ce?

În stomatologie, antihistaminicele sunt utilizate pentru a preveni și trata leziunile alergice ale mucoasei bucale, buzelor, limbii și parodontiului..

În plus, este posibil să se utilizeze eritemul multiform, sindromul Stevens-Johnson, stomatita recurentă cronică aftoasă, candidoza mucoasei bucale, cu angioedem, șoc anafilactic ca parte a terapiei complexe.

Claritină și vaccinare

Utilizarea medicamentului înainte de vaccinare (mantoux etc.) este posibilă. Cu toate acestea, dacă sunteți alergic, trebuie să vă informați medicul în avans. În funcție de manifestare, el recomandă un antihistaminic adecvat..

Claritin: instrucțiuni de utilizare

Formula comprimatului nu necesită resorbție - este înghițită cu puțină apă.

Claritina poate fi luată în orice moment al zilei.

Utilizarea medicamentului înainte sau după masă nu afectează eficacitatea, cu toate acestea, crește timpul pentru a atinge concentrația maximă de loratadină în sânge cu aproximativ 1 oră.

Durata administrării de Claritin la copii și adulți este determinată de medic în conformitate cu boala.

Poate utilizarea medicamentului pentru prevenirea alergiilor, deoarece eficacitatea sa nu scade odată cu utilizarea prelungită.

Instrucțiuni de utilizare Claritin pentru adulți

Formular de eliberarecerere
Tablete1 fila. De 2 ori / zi
Sirop0,01 g de medicament - 2 lingurițe. (10 ml) o dată pe zi

Nu este necesară ajustarea dozei la vârstnici și la pacienții cu insuficiență renală cronică

Instrucțiuni de utilizare Claritin pentru copii

Formular de eliberareCopii sub 12 aniPeste 12 ani
TableteRecepția este permisă de la 3 ani (cu o greutate de 30 kg):
  • 1 fila. / zi
Similar cu adulții:
  • 1 fila. / zi
SiropPermis de admitere de la 2 ani, în funcție de greutate:
  • până la 30 kg - 1 lingură / zi
  • de la 30 kg - 2 lingurițe / zi
Similar cu adulții:
  • 2 linguriță / zi

Practic, părinții au o părere pozitivă despre eficacitatea acestui medicament pentru copii.

În afecțiuni cu afectare severă a funcției hepatice

  • Adulți și copii care cântăresc 30 kg sau mai mult - 0,01 g (2 lingurițe (10 ml) de sirop sau 1 comprimat) o dată la 2 zile;
  • Copii cu o greutate mai mică de 30 kg - 0,005 g mg (1 linguriță (5 ml) sirop) o dată la 2 zile.

Instrucțiuni foto pentru Claritin

Claritină în timpul sarcinii și alăptării

În timpul planificării sarcinii, utilizarea medicamentului este posibilă numai la recomandarea medicului.

Aceasta înseamnă că studiile la animale nu au evidențiat un efect negativ al Claritinei asupra fătului, dar studiile la femeile gravide nu au fost efectuate. Luarea medicamentului este posibilă dacă beneficiul preconizat pentru mamă depășește riscul potențial pentru copilul nenăscut.

În timpul alăptării, medicamentul nu trebuie luat - substanța activă trece în laptele matern.

Efecte secundare și supradozaj

Printre efectele nedorite ale admiterii pentru adulți:

  • cefalee (0,6%),
  • somnolență (1,2%),
  • apetit crescut (0,5%),
  • insomnie (0,1%)

Pentru copii, procentul de reacții adverse este puțin mai mare:

Probabilitate redusă: amețeli, oboseală, gură uscată, afecțiuni ale tractului gastro-intestinal, alergii, alopecie, crampe.

Cu toate acestea, conform studiilor, toate aceste fenomene au apărut nu mai des decât în ​​cazurile în care subiecților li s-a administrat un placebo (în ambele cazuri, au fost primite reclamații de la doar 2% dintre subiecți).

Prin urmare, este destul de rezonabil să considerăm aceste efecte secundare ca fiind „îndepărtate” sau cauzate de alte cauze..

Pentru adulți, supradozaj - de 4 ori doza.

Pentru copii - de 2 ori.

În cazuri rare, administrarea medicamentului poate provoca tahicardie ca efect secundar. Cu toate acestea, cu o supradoză de medicament, probabilitatea de palpitații cardiace este mare.

Contraindicații

Claritina pentru alergii este interzisă copiilor sub doi ani și femeilor însărcinate în timpul alăptării

De asemenea, este imposibil să se ia în caz de intoleranță individuală la loratadină sau alte substanțe incluse în compoziție, din cauza probabilității de șoc anafilactic.

În caz de insuficiență hepatică, este necesară monitorizarea cu atenție a administrării medicamentului, deoarece cu o scădere a funcției hepatice, retragerea acestuia din organism este lentă, ceea ce poate duce la o supradoză.

Claritină și alcool

Ca și în cazul administrării multor antihistaminice, este nedorit să se utilizeze băuturi alcoolice în perioada de tratament. Acest lucru va ajuta la evitarea posibilelor efecte negative..

Potrivit experților, medicamentul nu mărește efectul alcoolului asupra sistemului nervos.

Reguli pentru păstrarea medicamentului

O compoziție relativ simplă face ca instrumentul să fie "nepretențios" pentru condițiile de depozitare, singura cerință este ca temperatura să nu depășească 25 de grade.

În acest caz, termenul de valabilitate al comprimatelor este de 4 ani, sirop - 3 ani.

Infographics

Administrația portalului a pregătit o infografie cu informații de bază despre medicament.

Claritin: preț, de unde să cumpărați și cum să distingi un fals

Costul acestui medicament pentru alergii depinde de forma de eliberare și de numărul de comprimate din pachet. Mai jos veți găsi prețuri pentru produsul într-una din farmaciile online:

Claritină 10 mg nr. 30 comprimate

Claritină 10 mg nr. 10 comprimate

Claritină 1mg / ml sirop 60ml

Dat fiind că doza zilnică recomandată pentru adulți și copii cu vârsta peste 12 ani este de 1 comprimat sau 2 lingurițe. (10 ml) sirop, costul real zilnic al tratamentului va fi:

  • aproximativ 20 de ruble / zi în cazul tabletelor,
  • 41 frecați dacă se utilizează sirop.

În tabelul de mai jos veți vedea numele și prețurile unor comprimate cu loratadină:

Numele analoguluiprețul mediu
Loratadin Verteks (Rusia)10 mg 10 buc - 35 freca
Lorahexal (Elveția)10 mg 10 buc. - 55 de ruble
Loratadin-Akrikhin (Rusia)10 mg 10 buc - 60 rub
Loratadin Hemofarm (Serbia)10 mg 10 buc. - 66 de ruble
Clariseni (Rusia)10 mg 10 buc. - 70 de ruble
Lomilan (Elveția)10 mg 7 buc - 120 rub

Costul analogilor sub formă de sirop:

Numeprețul mediu
Clariseni (Rusia)1 mg / 1 ml 100 ml - 100 ruble
Suspensie Lomilan (Elveția)5 mg / 5 ml 120 ml - 105 ruble
Loratadin-Akrikhin (Rusia)5 mg / 5 ml 100 ml - 170 ruble

Astfel, este ușor să alegeți analogi ieftini, inclusiv rusă.

Revenind la problema costului (un criteriu important atunci când alegeți aproape orice medicament), vă recomandăm să fie calculat zilnic în loc de preț pentru 1 pachet și alte lucruri, deoarece acest indicator reflectă mai exact și mai convenabil costurile reale ale medicamentului pe termen lung..

Prețul pachetului /suma dintr-un pachet * doza zilnică necesară

Cum să distingi un fals

Analogii și genericele lui Claritin

Claritina este doar unul dintre numeroasele anti-alergene existente, medicamentul poate fi înlocuit cu succes cu orice alt mijloc care are efectul antihistaminic necesar.

Printre acestea sunt generice:

  • Vero Loratadin,
  • Loatadin Stada,
  • Loratidină Werth,
  • Loratadine tale,
  • Loratadină-Akrikhin.

Atunci totul, nu se poate face nimic. Ei bine, poate... du-te și înlocuiește-l cu unul dintre numeroasele analogi menționate, în care loratadina NU este o substanță activă, pentru că, dacă Claritin nu a ajutat, atunci alte medicamente pe bază de loratadină nu vor ajuta.

Comparație de medicamente: ceea ce este mai bun?

În tabelul de mai jos veți găsi date de bază pentru compararea medicamentelor populare pentru alergii..

Care sunt diferențele dintre Erius și Claritin?

Erius este un medicament de a treia generație bazat pe formula îmbunătățită a loratadinei (substanța activă a Claritinei). Se caracterizează printr-o gravitate și mai mică a efectelor secundare și o eficiență crescută semnificativ. În consecință, prețul a crescut și el..

Cu toate acestea, trebuie avut în vedere faptul că studiile clinice ale Erius nu sunt încă finalizate și el nu este atât de bine studiat..

Opinii și recenzii despre Claritin de la alergii

Printre specialiști și practicieni, Claritin a câștigat faima ca fiind un medicament modern puternic, care este bine tolerat de majoritatea pacienților și este relativ ieftin. Unii consideră că este un medicament original și o descoperire majoră în alergologie..

Avantajele esențiale sunt cel mai adesea numite ușurință de utilizare (o dată pe zi) și absența unui efect sedativ, ceea ce permite unui bolnav de alergie să facă afaceri în ritmul obișnuit. În general, specialiștii nemulțumiți de droguri sunt dificil de găsit.

În ceea ce privește opiniile pacienților, se așteaptă ca acestea să fie mai împărțite și diferă adesea în polaritate

Deci, mulți pacienți cu experiență de utilizare de succes au un feedback extrem de pozitiv:

  • eficiență mare,
  • efect rapid,
  • durată mare de acțiune,
  • fara efecte secundare,
  • preț scăzut.

Unii consideră că este aproape singura modalitate de a supraviețui confortabil perioadelor de alergii sezoniere la înflorire, polen, zmeură etc. Claritina este de asemenea folosită pentru alergii la pisici și alte animale și la soare..

În același timp, destul de des există plângeri privind ineficiența absolută a medicamentului, datorată fie prescrierii incorecte a Claritinei pentru tipurile de alergii împotriva cărora nu este declarată oficial eficacitatea acestuia, fie caracteristicilor individuale și altor motive neidentificate..

În consecință, doar pe baza unor recenzii și evaluări, este imposibil de a atribui fără echivoc medicamentul bun sau rău - în ciuda avantajelor reale, în unele cazuri, poate că nu funcționează.

Tablete Claritin: instrucțiuni de utilizare

Utilizare în timpul sarcinii și alăptării

Influența asupra capacității de a conduce vehicule și a altor mecanisme

Condiții de păstrare și termen de valabilitate

Termeni de vacanta la farmacie

Proprietăți fizico-chimice de bază

Tablete ovale de culoare albă sau aproape albă cu pictograma „balon și bol”, linie defect și numărul „10” pe o parte și o suprafață plană pe cealaltă parte, fără materie străină.

Structura

Fiecare comprimat conține loratadină 10 mg; excipienți: lactoză monohidrat, stearat de magneziu, amidon de porumb.

Grupa farmacoterapeutică

Agent antihistaminic (antialergic) pentru uz sistemic. COD ATC: R06AX13.

Loratadina (componentul activ al medicamentului Claritin®) este un antihistaminic triciclic cu activitate selectivă în raport cu receptorii H1 periferici.

La majoritatea pacienților, atunci când este utilizat în doza recomandată, loratadina nu are proprietăți sedative (hipnotice) sau anticolinergice pronunțate clinic.

Cu un tratament prelungit, nu au existat modificări semnificative clinic în principalii indicatori ai funcțiilor vitale, teste de laborator, examen fizic sau ECG.

Loratadina nu are activitate semnificativă în ceea ce privește receptorii H1. Medicamentul nu inhibă captarea norepinefrinei și practic nu afectează sistemul cardiovascular sau activitatea stimulatorului cardiac.

Studiile efectuate cu teste pe piele pentru histamină după aplicarea unei singure doze de 10 mg au arătat că efectul antihistaminic apare după 1-3 ore, atinge un vârf după 8-12 ore și durează mai mult de 24 de ore. Nu a existat o dezvoltare a rezistenței la medicamente după 28 de zile de loratadină.

Eficiență și siguranță clinică

Peste 10.000 de persoane (cu vârsta de 12 ani și mai mari) au primit tratament cu loratadină (comprimate de 10 mg) în studiile clinice controlate. Loratadina (tablete) la o doză de 10 mg 1 dată pe zi a fost mai eficientă comparativ cu placebo și la fel de eficientă ca clemastina în îmbunătățirea simptomelor rinitei alergice (nazale și non-nazale). În aceste studii, somnolența a apărut mai rar cu loratadină decât cu clemastină și cu aproape aceeași frecvență ca în cazul terfenadinei și placebo.

Dintre participanții la aceste studii (cu vârsta de 12 ani și peste), 1000 de persoane cu urticarie idiopatică cronică au fost înregistrate în studii controlate cu placebo. Loratadina, în doză de 10 mg o dată pe zi, a fost mai eficientă decât placebo în tratamentul urticariei idiopatice cronice, după cum se evidențiază prin reducerea mâncărimii, eritemului și erupției alergice. În aceste studii, frecvența de somnolență cu loratadină a fost similară cu cea cu placebo..

Aproximativ 200 de copii (cu vârsta cuprinsă între 6 și 12 ani) cu rinită alergică sezonieră au primit loratidină (sirop) în doze de până la 10 mg o dată pe zi, în studiile clinice controlate. Într-un alt studiu, 60 de copii (cu vârsta cuprinsă între 2 și 5 ani) au primit loratadină (sirop) la o doză de 5 mg o dată pe zi. Au fost observate reacții adverse nedorite. Eficiența la copii a fost similară cu cea la adulți.

Loratadina este absorbită rapid și bine. Utilizarea medicamentului cu alimente poate întârzia absorbția loratadinei, dar acest lucru nu are niciun efect asupra efectului clinic. Biodisponibilitatea loratadinei și a metabolitului său activ este proporțională cu doza.

Loratadina se leagă activ (de la 97% la 99%) de proteinele plasmatice și metabolitul său activ cu activitate moderată (de la 73% la 76%).

La voluntarii sănătoși, timpul de înjumătățire a loratadinei și a metabolitului său activ în plasma sanguină este de aproximativ 1 și 2 ore, respectiv.

După administrarea orală, loratadina este absorbită rapid și bine și suferă un metabolism extensiv în timpul primei treceri prin ficat, în principal prin CYP3A4 și CYP2D6. Principalul metabolit desloratadină este activ farmacologic și este mai responsabil pentru efectul clinic. Loratadina și desloratadina ating o concentrație plasmatică maximă (Tmax) la 1-1,5 ore și, respectiv, 1,5-3,7 ore după utilizare, respectiv.

Aproximativ 40% din doză este excretată în urină și 42% în fecale timp de 10 zile, în principal sub formă de metaboliți conjugați. Aproximativ 27% din doză este excretată în urină în primele 24 de ore. Mai puțin de 1% din substanța activă este excretată într-o formă activă nemodificată - cum ar fi loratadina sau desloratadina.

La voluntarii adulți sănătoși, timpul de înjumătățire mediu al loratadinei a fost de 8,4 ore (între 3 și 20 de ore), iar principalul metabolit activ a fost de 28 de ore (între 8,8 și 92 de ore).

Funcție renală afectată

La pacienții cu disfuncție renală cronică, ASC și concentrațiile plasmatice maxime (Cmax) de loratadină și metabolitul său activ au crescut comparativ cu cele la pacienții cu funcție renală normală. Perioada de înjumătățire medie a loratadinei și a metabolitului său activ nu diferă semnificativ de cea la persoanele sănătoase. La pacienții cu insuficiență renală cronică, hemodializa nu afectează farmacocinetica loratadinei și a metabolitului activ..

Funcția hepatică afectată

La pacienții cu afectare cronică a ficatului alcoolic, ASC și Cmax de loratadină au fost de două ori mai mari, iar metabolitul său activ nu s-a modificat semnificativ în comparație cu cei la pacienții cu funcție hepatică normală. Timpul de înjumătățire a loratadinei și a metabolitului său activ este de 24, respectiv 37 de ore, și crește în funcție de severitatea bolii hepatice.

Pacienți vârstnici

Farmacocinetica loratadinei și a metabolitului său activ au fost similare la adulți sănătoși voluntari de vârstă mijlocie și voluntari sănătoși în vârstă.

Farmacocinetica la copii, la pacienții cu funcție cardiovasculară afectată nu a fost investigată și nu sunt disponibile date.

Date preclinice de siguranță

Datele obținute din studii preclinice indică absența unui prejudiciu specific pentru om, care se bazează pe studii general acceptate de siguranță, farmacologie, toxicitate în doze repetate, genotoxicitate și potențial cancerigen.

În studiile asupra toxicității reproductive, nu au fost observate efecte teratogene. Cu toate acestea, la șobolani s-au observat nașteri de lungă durată și o scădere a supraviețuirii descendenței la nivelurile plasmatice (ASC), de 10 ori mai mari decât nivelurile atunci când se utilizează doze clinice..

Indicații de utilizare

Claritin® este indicat pentru tratamentul simptomatic al rinitei alergice și urticariei idiopatice cronice la adulți și copii cu greutatea mai mare de 30 kg.

Tablete Claritin: instrucțiuni de utilizare, recenzii și analogi

Dacă medicul recomandă comprimatele de Claritin pentru combaterea alergiilor, instrucțiunile de utilizare vă vor ajuta să nu greșiți cu doza. Este necesar să îl citiți, în special pentru a ști dacă acest medicament poate fi administrat bebelușilor.

Vom vorbi în detaliu despre avantajele și contra lui Claritin.

Forma de eliberare, compoziția, dozarea

Producător Compania belgiană Schering-Plug Labo N.V. furnizează tablete Claritin în cutii mici de carton. În ele de la una la trei blistere (plăci de argint) cu 7, 10 sau 15 comprimate de formă ovală și alb.

Caseta conține instrucțiuni de utilizare, o descriere (abstract) a medicamentului. Trebuie să vă familiarizați înainte de a lua medicamentul..

Cum să luați comprimate de claritină

Fiecare comprimat Claritin conține 10 mg loratadină (activ) și excipienți care nu sunt capabili să provoace alergii (de exemplu, amidon de porumb).

Anterior, puteți cumpăra unguent și picături cu același nume, „Claritin”, dar astăzi există doar o pastilă și sirop pentru copiii în vârstă de doi ani. Pentru nou-născuți și sugari, acest medicament este contraindicat.

Prețul mediu al medicamentului este de 250 ₽. Numerele pot diferi însă dacă numărul de tablete este diferit. Luați în considerare efectul comprimatelor "Claritin".

Claritină - comprimate și sirop pentru copii la conținutul ↑

Efectul terapeutic al Claritinei

Claritina are trei efecte:

  • antialergic (poate fi utilizat pentru tratarea alergiilor);
  • antipruriginoasă;
  • antihistaminic (economisește cu un atac alergic acut).

La o persoană (copil, adult), substanța histamină provoacă alergie. Se „activează” atunci când un alergen, precum polenul vegetal, intră în organism.

Histamina este cea care provoacă simptome precum roșeața pielii, inflamația, umflarea mucoasei, curgerea din nas, mâncărime severă. Tabletele de claritină (loratadină conținută în ele) blochează histamina.

Nu apar simptome noi, iar cele care sunt deja îngrijorătoare dispar rapid. Medicamentul începe să acționeze într-o jumătate de oră. Efectul obținut se menține pe parcursul zilei.

Important! Principalul avantaj al comprimatelor Claritin poate fi numit faptul că acestea nu au un efect negativ asupra sistemului nervos central, ceea ce înseamnă că, după ce luați medicamentul, nu va deveni somnolent.

Acesta este un tip selectiv de expunere la histamină. Medicamentele din a doua generație, Suprastin și altele nu se pot lăuda cu o astfel de proprietate.

Indicații de utilizare

Tabletele de Claritin încep să bea dacă următoarele simptome încep să perturbe:

  • strănut
  • piele iritata;
  • iritatii ale pielii;
  • congestie nazala;
  • curge din nas;
  • roseata ochilor;
  • lăcrimare.
Claritină sub formă de tabletă

Medicul prescrie comprimate Claritin dacă un pacient mic sau adult este preocupat de:

  • rinită alergică;
  • erupții cutanate (dermatită, eczemă);
  • urticarie (formă cronică);
  • conjunctivită alergică;
  • alergie la mancare;
  • reacție alergică la mușcăturile de insecte.

Tabletele Claritin trebuie păstrate într-un loc în care copiii nu pot ajunge la acesta. Temperatura de depozitare - nu mai mare de + 25 ° C. Perioada de valabilitate este de patru ani..

Instrucțiuni de utilizare Claritin

Adulții au nevoie de comprimate Claritin pentru a bea 1 file. (10 mg) zilnic dimineața, la prânz sau seara, înainte sau după mese, cu apă.

Dacă pacientul este diagnosticat cu patologie hepatică, insuficiență renală, doza zilnică trebuie împărțită în două zile: bea 1 file. o dată la două zile sau o jumătate de comprimat pe zi.

În ambele cazuri, este necesară consultarea cu medicul dumneavoastră. Vă va ajuta să determinați corect doza..

Copiii sub doi ani, „Claritin” este contraindicat. Bebelușii de doi ani sunt mai bine să dea sirop. Pentru pacienții mici cu vârsta cuprinsă între 3-12 ani, doza de medicament este calculată ținând cont de greutatea copilului:

  • până la 30 de kilograme - prescrie 5 mg de Claritin (jumătate de comprimat sau, mai bine zis, jumătate de lingură de sirop).
  • mai mult de 30 de kilograme - prescrie 10 mg (1 fila).

Important! Dacă pacientului i se recomandă să facă teste de alergen, de exemplu, să efectueze teste de alergie la nivelul pielii, recepția de Claritin trebuie oprită cu 48 de ore înainte de această analiză. În caz contrar, rezultatul poate fi fals negativ..

Supradozaj

Dacă doza zilnică admisă este depășită de patru ori, pacientul prezintă simptome de supradozaj: tahicardie, somnolență și dureri de cap.

La bebelușii care cântăresc până la 30 de kilograme, pe lângă o bătaie rapidă a inimii, există o mișcare lentă a degetelor, mișcarea măturată a membrelor, o gură curbă și alte semne.

Într-o astfel de situație, se recomandă îndepărtarea Claritinei din corp cât mai curând posibil. Pentru a face acest lucru, pacientul este spălat stomacul cu soluție salină cu adăugarea unui sorbent (carbon pudrat și activ dizolvat în apă).

Efecte secundare

Tabletele de claritină provoacă rareori reacții adverse, dar în timpul studiilor clinice, medicii au observat: copiii cu vârsta cuprinsă între 3 și 12 ani decât pacienții din grupul placebo au avut dureri de cap, oboseală, nervozitate.

În același timp, adulții au avut dureri de cap, somnolență. Unii, dimpotrivă, au fost deranjați de insomnie. Alte reacții adverse includ amețeli, greață, senzația de gură uscată, funcția hepatică afectată, erupții cutanate alergice, alopecie.

Compatibilitate cu alte medicamente

Cei care decid să ia alte medicamente în același timp în care Claritin trebuie să-și amintească: eritromicina, cimetidina și Ketoconazolul cresc concentrația de Claritină în sânge. Utilizarea concomitentă a acestor medicamente poate duce la o supradoză..

Tabletele nu cresc efectul alcoolului asupra sistemului nervos central. Etanolul nu afectează eficacitatea Claritinei, dar administrarea lor simultană nu este încă recomandată..

Contraindicații Claritin

Tabletele de Claritin nu trebuie luate:

  • cei care au intoleranță individuală la componentele individuale ale medicamentului;
  • pacienți cu toleranță la galactoză afectată;
  • gravide.

Tabletele de Claritină sunt prescrise mamelor în expectativă numai dacă există încredere că acest lucru va face mai mult bine decât răul. Nu s-au efectuat cercetări în acest domeniu, de aceea medicii nu recomandă să bea Claritin în timpul sarcinii. Femeile care alăptează, dacă iau acest medicament antialergic, nu ar trebui să-i dea laptelui matern copilului.

Analogi de claritină

Tabletele de claritină nu sunt singurul medicament antialergic disponibil consumatorului rus. În farmacii, puteți cumpăra atât analogi, cât și sinonime ale medicamentului.

Analogii se numesc medicamente, care includ și loratadină. Sinonimele sunt comprimate și sirop, care au același efect, dar conțin o substanță activă diferită. Potrivit bolnavilor de alergii, analogii economisesc de la alergii nu mai rău decât „Claritina”.

Analogii de claritină includ Clallergin, Loratadin-Teva și alții. Grupul de sinonime Claritin include: Desloratadin-Teva, Telfast și alții.

În farmacii puteți cumpăra diverse medicamente anti-alergice: Suprastin, Zirtek, Tavegil, Zodak, Erius. Trei dintre ele sunt medicamente de prima generație sau a doua. Acesta din urmă, la fel ca tabletele Claritin, este al 3-lea. Oferim o scurtă descriere comparativă a acestora..

Tavegil sau Claritin?

"Tavegil" - comprimate din prima generație - sunt folosite pentru combaterea alergiilor, dar au multe efecte secundare: usucă membrana mucoasă a organelor interne (laringe, bronhii, intestine); din aceste pastile somnoros; devin rapid dependenți, ceea ce înseamnă că nu ajută mult timp. În schimb, Claritin:

  • nu afectează în mod negativ mucoasa, iar riscul de a dezvolta infecții bacteriene este minim;
  • nu este dependență;
  • de la el nu doarme.
Tablete Tavegil la conținut ↑

Suprastin sau Claritin?

Pastilele „Suprastin” sunt clasificate ca medicamente din a doua generație. Claritina este un remediu modern. Tabletele Claritin sunt mai bune în mai multe moduri:

  • Nu există reacții adverse (pacientul nu va avea nici greață, nici vărsături, nici somnolență).
  • Nu contribuie la infecția bacteriană.
  • Mucous ca urmare a unui astfel de tratament nu suferă.
Suprastin comprimate la conținut ↑

Zirtek sau Claritin?

Aceste medicamente aparțin diferitelor generații: „Zirtek” - a doua, „Claritin” - a 3-a. Ar fi logic să presupunem că Claritin este mai bun. Dar aceste tablete au compoziții diferite și, după cum arată practica, în unele cazuri Zirtek este mai eficient. Experții recomandă începerea tratamentului cu Claritina mai modernă. Și abia atunci, când devine clar că nu ajută, începe să-l iei pe Zirtek.

Zodak sau Claritin?

„Zodak” mai este denumit și medicamente din a doua generație. Ajută mai rău decât Claritina, dar este vândut în picături, iar doza sa poate fi redusă. Dacă este necesar să tratați, de exemplu, un copil, este mai bine să selectați mai întâi „Zodak”. Când devine clar că picăturile nu ajută, puteți opri utilizarea acestuia și „trece” la comprimate Claritin mai eficiente.

Important! Adulții ar trebui să înceapă tratamentul alergiilor cu Claritin. Dar fiecare caz este individual, iar unii pacienți observă că, după ce au luat „Zodak”, s-au simțit mai bine. În astfel de cazuri, cel mai eficient remediu poate fi găsit empiric.

Erius sau Claritin?

Ambele medicamente sunt clasificate drept medicamente de a treia generație. Ambele sunt eficiente în combaterea alergiilor și nu provoacă somnolență. Teoretic, nu există nicio diferență între ele, dar în practică este adesea observată o situație diferită. După cum remarcă alergologii, „Erius” ajută, de asemenea, să scape de tuse alergică. Acest lucru trebuie amintit atunci când alegeți un medicament antialergic..

Puteți alege, de asemenea, un remediu mai eficient, luând mai întâi „Erius”, apoi „Claritin” și evaluându-vă starea de bine. Și totuși, cel mai bun lucru pe care îl puteți face este să contactați un alergolog. Medicul va ajuta la identificarea alergenului și la selectarea unui remediu sigur pentru dumneavoastră cu un efect terapeutic puternic, explicând cum să-l luați..

Dacă alegeți un remediu eficient pentru un copil, comprimatele Diazolin vă pot ajuta. Acest medicament nu este contraindicat la copiii sub un an. Pentru ei, doza va fi de 50 mg. Substanța activă este mebhidrolina. Efectul maxim este obținut după 1-2 ore și durează 2 zile.

În unele cazuri, pacienților care doresc să scape de alergii pentru o lungă perioadă de timp, li se administrează injecții speciale (de exemplu, injecții Diprospan). Această metodă are contraindicații. În special, copiii sub 5 ani. Copiii sunt adesea salvați cu un spray special de la alergii. Bine dovedit „Aqua Maris”, „Vibrocil”, „Otrivin Baby”, dar medicul ar trebui să aleagă remediul potrivit. Și merită să ne amintim: pentru copiii de până la un an, această metodă de tratare a alergiilor este contraindicată.

Tablete Erius și sirop pentru copii la conținut ↑

Claritina Cost

Tabletele de Claritin pot fi cumpărate de la o farmacie fără prescripția medicului. Costul medicamentului este diferit. Cât costurile medicamentului pot fi înțelese prin numărul de tablete din ambalajul vândut. Prețul aproximativ al comprimatelor este prezentat în tabelul următor.

Numele medicamentuluiNumărul de pastilePreț
Tablete de Claritină, 10 mg7161 ₽
10₽ 210-220
treizeci540-580 ₽
la conținut ↑

Concluzie

Comprimatele de Claritină sunt un medicament antihistaminic, antialergic, antipruritic și de ultimă generație. Are un efect terapeutic puternic și practic nu are efecte secundare..

Aceste comprimate nu trebuie luate pentru copii sub trei ani, mame însărcinate și care alăptează. Claritina poate fi cumpărată de la o farmacie fără rețeta medicului. Prețul variază între 160-580 ₽.

Video

opinii

Tabletele de claritină au început să fie băute, așa cum a prescris un medic. Cursul meu de tratament a durat 2 săptămâni. În prima zi, am observat că congestia și durerile de cap nu mai deranjează. Lachrymarea a trecut doar câteva zile mai târziu.

Sufer de alergii de aproximativ 5 ani. Am încercat multe medicamente, dar nimic nu m-a ajutat. Chinul meu s-a încheiat după ce am început să beau tablete Claritin. Mi-a devenit mai ușor la 20 de minute după ce am luat prima pastilă.

Sunt o persoană alergică cu experiență. Claritina mă ajută foarte mult. A început să bea pastile, după sfatul unui medic, pentru că tot ce băuse înainte de a înceta să mai ajute. Acum nu mi-e frică de înflorire. Am văzut pastile, chiar și atunci când fiul meu mic era un copil. Fiul meu a fost transferat temporar în amestec (m-am consultat în prealabil cu medicul pediatru pe care să-l aleg) și am pompat laptele pentru a nu „dispărea”.