Comprimate cu Cetrin - instrucțiuni de utilizare

Animale

Instructiuni de folosire:

Prețurile în farmaciile online:

Denumire internațională - Cetirizine

Acțiune farmacologică și farmacocinetică a Cetrinului

Cetrina - este un antagonist al histaminei care blochează receptorii H1 - histamina. Substanța activă este cetirizina. Cetrina este indicată ca fiind profilactică împotriva reacțiilor alergice, precum și pentru a facilita cursul acestora. Are efect antipruritic și antiexudativ. Afectează reacțiile alergice într-un stadiu incipient. În stadiul de debut al unei reacții alergice, medicamentul limitează eliberarea de mediatori inflamatori. Tsetrina previne edemul tisular, ameliorează spasmele musculare netede și reduce permeabilitatea capilară. Elimină reacțiile cutanate la alergeni specifici. Nu are efecte antiserotonină și anticolinergice. Sub rezerva dozelor terapeutice, practic nu are efect sedativ. După o singură doză de medicament, debutul efectului, la aproximativ jumătate dintre pacienți, este observat după 20 de minute, după 1 oră la 95% dintre pacienți. Efectul medicamentului durează mai mult de 24 de ore. Cu un tratament terapeutic, toleranța la efectul antihistaminic al medicamentului nu se dezvoltă. După tratament, efectul medicamentului durează până la 3 zile.

Cetrina este bine absorbită în tractul gastro-intestinal. Luarea medicamentului cu alimente nu afectează absorbția. Concentrația maximă de cetirizină în sânge apare la 1 oră după administrarea medicamentului și este de 0,3 μg / ml. Într-o mică măsură, medicamentul este metabolizat în ficat. Timpul de înjumătățire este de aproximativ 10 ore, la pacienții vârstnici până la 12 ore, la copii aproximativ 6 ore. Medicamentul este excretat în principal în urină..

indicaţii

Utilizarea Cetrin este recomandată pentru:

  • rinita sezonieră și sezonieră și conjunctivita de origine alergică;
  • urticarie, inclusiv urticarie cronică;
  • febra fanului;
  • dermatita alergica;
  • piele iritata;
  • angioedem;
  • astm bronșic atopic (în terapia complexă).

Contraindicații Tsetrin

  • hipersensibilitate la cetirizină;
  • sarcinii;
  • lactație.

Când utilizați Cetrin, trebuie să fie atenți persoanele cu insuficiență renală cronică, precum și pacienții vârstnici și copiii. Nu au existat recenzii cu privire la tratamentul copiilor cu vârsta sub un an..

Sarcina și alăptarea

Ca și analogii săi, Cetrin nu este recomandat pentru femeile însărcinate și pentru alăptare..

Efecte secundare

Efectele secundare ale Cetrinului pot fi exprimate sub formă de somnolență, gură uscată, mai rar sub formă de dureri de cap, amețeli, migrene, tulburări ale tractului gastro-intestinal, reacții alergice.

Supradozaj de cetrină

Simptomele de supradozaj pot apărea cu o singură doză de 50 mg. Supradozajul se manifestă prin uscăciunea gurii, somnolență, retenție urinară, constipație, anxietate, iritabilitate crescută. Este tratat prin lavaj gastric, tratament simptomatic. Antidotul nu există. Eficacitatea hemodializei nu este confirmată.

Dozare de Cetrin și instrucțiuni de utilizare

Cetrina se ia pe cale orală, sub forma unei tablete spălate cu apă, sub formă de picături se dizolvă în apă.

Doza pentru copii peste 6 ani și adulți - 1 mg pe zi, 10 mg de medicament sau 2 mg pe zi, 5 mg. Pentru copiii de la 2 la 6 ani, jumătate din doza adultă. Copii de la un an la doi, de 2 ori pe zi, 2,5 mg (5 picături). Pacienții cu funcție renală redusă 5 mg - o dată pe zi. În formele severe de insuficiență renală cronică, Cetrina este indicată la 5 mg o dată la 48 de ore.

Instrucțiuni Speciale

Conform feedback-ului primit, Cetrin, în doze mai mari de 10 mg pe zi, poate avea un efect asupra reducerii vitezei reacției. În legătură cu această instrucțiune, Cetrin este recomandat să exercite îngrijiri speciale, în timpul terapiei, persoanelor care conduc o mașină. În cadrul dozelor recomandate, medicamentul nu îmbunătățește efectul etanolului. Cu toate acestea, etanolul nu este recomandat în perioada de terapie cu analogi de Cetrin.

Interacțiunea Tsetrin

Nu a fost stabilită nicio interacțiune farmacocinetică semnificativă a Cetrinei cu cimetidină, pseudoefedrină, azitromicină, glipizidă, ketoconazol, diazepam, eritromicină.

Utilizarea simultană cu teofilina conduce la o scădere a clearance-ului cetirizinei, fără a modifica cinetica teofilinei.

Conditii de depozitare

Cetrina este depozitată într-un loc uscat și întunecat, la îndemâna copiilor. Medicamentul trebuie păstrat la temperatura camerei care să nu depășească 25 ° C..

Cetrin

Prețurile în farmaciile online:

Cetrina - un medicament pentru ameliorarea simptomelor alergice.

Eliberați forma și compoziția de Tsetrin

Cetrina este disponibilă în flacoane, sub formă de sirop incolor, incolor, cu miros fructat și sub formă de comprimate filmate albe.

Principala substanță activă a Cetrinei este dicirclorura de cetirizină.

Excipienți ai comprimatelor Cetrin - amidon de porumb, lactoză, stearat de magneziu, povidonă. Membrana de film conține macrogol 6000, talc, hipromeloză, dioxid de titan, polisorbat 80, acid sorbic, dimeticona.

Excipienții siropului sunt zaharoză, glicerol, acid benzoic, edetat disodic, soluție de sorbitol, citrat de sodiu, apă purificată, aromă de fructe.

Acțiune farmacologică a cetrinei

Cetrina este un antagonist al histaminei, blocant H1-receptorii histaminei, un metabolit al hidroxizinei. Ea facilitează cursul simptomelor alergice și previne apariția lor, are un efect antiexudativ și antipruriginic. Reduce permeabilitatea vaselor mici de sânge, previne umflarea, elimină spasmele mușchilor netezi. Afectează stadiul inițial al simptomelor alergice, reduce eliberarea de mediatori inflamatori, migrația bazofilelor, neutrofilelor, eozinofilelor.

În astmul bronșic, reduce bronhoconstricția indusă de histamină. Ameliorează reacția pielii la introducerea de alergeni specifici, histamină, efectele răcelii.

Aproape niciun efect anticolinergic și antiserotonină.

Când luați Cetrin în doze terapeutice, nu există efect sedativ.

Medicamentul începe să acționeze la 20 de minute după administrarea acestuia. Valabil mai mult de 24 de ore.

Dependența de cetirizină în timpul tratamentului nu apare.

Acțiunea Cetrinului după încheierea utilizării durează aproximativ 72 de ore.

Indicații pentru utilizarea Cetrinului

Conform instrucțiunilor, Cetrin este prescris pentru:

  • febra fânului (febra fânului);
  • rinită alergică (sezonieră și pe tot parcursul anului);
  • urticarie;
  • conjunctivită alergică;
  • Edemul lui Quincke;
  • dermatită atopică, neurodermatită.

Contraindicații Tsetrin

Conform instrucțiunilor, Cetrin nu este utilizat pentru:

  • hipersensibilitate la componentele care o compun;
  • sarcina și alăptarea;
  • precum și sub 2 ani.

Atenție Tsetrinul este prescris pentru insuficiență renală cronică moderată până la severă și la bătrânețe.

Dozarea și administrarea cetrinei

Conform indicațiilor, cetrina se administrează oral cu câteva înghițituri de apă..

Este de preferat să luați medicamentul noaptea..

  • adulți și copii peste 6 ani - o dată pe zi, 10 mg (sau 10 ml sirop), sau de două ori pe zi, 5 mg (sau 5 ml sirop).
  • copii 2-6 ani - o dată pe zi 5 mg sau 5 ml sirop sau de două ori pe zi, 2,5 mg sau 2,5 ml sirop.
  • pacienți cu funcție renală afectată - o dată pe zi 5 mg (5 ml);
  • pacienți cu insuficiență renală cronică severă - în fiecare altă zi 5 mg (5 ml).

La pacienții vârstnici cu funcție renală intactă, nu este necesară ajustarea dozei.

Efecte secundare ale Cetrinului

Conform recenziilor, Cetrin, de regulă, pacienții tolerează bine.

Uneori, medicamentul poate provoca reacții adverse sub formă de gură uscată, somnolență, dureri de cap, migrene, amețeli, disconfort în tractul gastrointestinal (flatulență, dureri abdominale, dispepsie), reacții alergice (erupții cutanate, mâncărime, urticarie, angioedem edem).

Supradozaj

Conform recenziilor despre Cetrin, o supradoză de medicament se manifestă prin somnolență. În caz de supradozaj sever (depășind doza recomandată de 30-40 de ori), apar anxietate, somnolență, erupții cutanate, mâncărime, oboseală, retenție urinară, tahicardie, tremor.

Pentru tratamentul supradozajului, se utilizează spălare gastrică și terapie simptomatică, dacă este necesar..

Sarcina și alăptarea

În timpul sarcinii și alăptării, Cetrin nu este prescris.

Interacțiunea cu alte medicamente

Nu există interacțiuni cu eritromicină, pseudoefedrină, ketoconazol, azitromicină, diazepam, cimetidină, glipizidă.

Numirea Cetrinului împreună cu teofilina reduce clearance-ul total al cetirizinei. Cinetica teofilinei rămâne neschimbată..

Se recomandă prudență pentru a utiliza cetrina așa cum este indicat cu sedative.

Hematotoxicitatea medicamentului este îmbunătățită de medicamentele mielotoxice.

Instrucțiuni Speciale

Când utilizați Cetrin conform indicațiilor, trebuie să aveți în vedere că:

  • în cazul în care se iau mai mult de 10 mg de medicament pe zi, viteza reacțiilor poate scădea;
  • efectul etanolului nu este îmbunătățit de acest medicament, dar nu este recomandat să luați alcool în timpul tratamentului;
  • trebuie să aveți precauție la efectuarea lucrărilor legate de viteza reacțiilor și concentrația mare a atenției.

Analogii Tsetrinului

Analogii Cetrinului includ medicamente precum Zincet, Allertec, Zodak, Zirtec, Cetirizine dihydrochloride, Cetirizine, Cetirizine DS, Cetirizine Hexal, Cetirizine TEVA, Cetirinax.

Condiții de păstrare a Cetrinului

Cetrina trebuie păstrată într-un loc întunecat, protejată de copii, la o temperatură de cel mult 25 °.

Cetrine ® (Cetrine) instrucțiuni de utilizare

Titularul certificatului de înregistrare:

Este făcut:

Ambalarea și emiterea controlului calității:

Contacte pentru apeluri:

Forma de dozare

reg. Nr: P N013283 / 01 din 08/07/07 - Data neîncetată a reînregistrării: 02.03.18
Tsetrin ®

Forma de eliberare, ambalarea și compoziția medicamentului Cetrin ®

Tablete filmate de culoare albă sau aproape albă, rotunde, biconvexe, cu risc pe o parte.

1 fila.
dihidroclorură de cetirizină10 mg

Excipienți: lactoză, amidon de porumb, povidonă (K-30), stearat de magneziu.

Compoziția membranei filmului: hipromeloză, macrogol 6000, dioxid de titan, talc, acid sorbic, polisorbat 80, dimeticona.

10 bucati. - blistere (2) - pachete de carton.
10 bucati. - blistere (3) - pachete de carton.

efect farmacologic

Un antagonist competitiv al histaminei, un metabolit al hidroxizinei, blochează receptorii de histamină H1. Împiedică dezvoltarea și facilitează cursul reacțiilor alergice, are un efect antipruritic și antiexudativ. Afectează stadiul incipient al reacțiilor alergice, limitează eliberarea mediatorilor inflamatori în stadiul „târziu” al unei reacții alergice, reduce migrația eozinofilelor, neutrofilelor și bazofilelor. Reduce permeabilitatea capilară, previne dezvoltarea edemului tisular, ameliorează spasmul muscular neted.

Elimină reacția pielii la introducerea histaminei, alergenilor specifici, precum și la răcire (cu urticarie rece). Reduce bronhoconstricția indusă de histamină în astmul ușor.

Practic nu au efecte anticolinergice și antiserotonină.

În doze terapeutice, practic nu există sedare.

Debutul efectului după o singură doză de 10 mg de cetirizină este de 20 de minute, durata efectului este de 24 de ore. Pe fondul tratamentului, toleranța la acțiunea antihistaminică a cetirizinei nu se dezvoltă. După întreruperea tratamentului, efectul durează până la 3 zile.

Farmacocinetica

Parametrii farmacocinetici ai cetirizinei se modifică liniar atunci când sunt administrați în doză de 5-60 mg.

După administrarea orală, se absoarbe rapid din tractul gastrointestinal, T max după administrarea orală - aproximativ 1 oră. Alimentația nu afectează completitatea absorbției (ASC), dar prelungește T max cu 1 oră și reduce valoarea C max cu 23%. Când se administrează în doză de 10 mg 1 dată / zi timp de 10 zile, C ss în plasmă este de 310 ng / ml și se observă la 0,5-1,5 ore după administrare.

Legarea la proteinele plasmatice este de 93% și nu se modifică la o concentrație de cetirizină în intervalul 25-1000 ng / ml. V d - 0,5 l / kg.

În cantități mici, acesta este metabolizat în ficat prin O-dealkilare pentru a forma un metabolit farmacologic inactiv (spre deosebire de alți blocanți ai receptorului histaminic H 1 metabolizați în ficat prin izoenzime ale sistemului citocrom P 450. Cetirizina nu se acumulează.

Aproximativ 2/3 din medicament este excretat neschimbat de rinichi și aproximativ 10% - cu fecale.

Clearance sistemic - 53 ml / min. T 1/2 la adulți - 10 ore, la copii 6-12 ani - 6 ore, 2-6 ani - 5 ore, 0,5-2 ani - 3,1 ore. La pacienții vârstnici, T 1/2 crește cu 50 %, clearance-ul sistemic este redus cu 40% (scăderea funcției renale).

Farmacocinetică în cazuri clinice speciale

La pacienții cu funcție renală afectată (CC sub 40 ml / min), clearance-ul medicamentului scade, iar T 1/2 prelungește (de exemplu, la pacienții cu hemodializă, clearance-ul total scade cu 70% și se ridică la 0,3 ml / min / kg și T 1/2 prelungește de 3 ori), ceea ce necesită o modificare corespunzătoare a regimului de dozare. Aproape nu este îndepărtat în timpul hemodializei.

Pacienții cu boli hepatice cronice (ciroză hepatocelulară, colestatică sau biliară) au o creștere a T 1/2 cu 50% și o scădere a clearance-ului general cu 40% (corectarea regimului de dozare este necesară numai cu o scădere concomitentă a ratei de filtrare glomerulară). Penetrează în laptele matern.

Cetrin: instrucțiuni de utilizare

Medicamentul Cetrina este un agent antialergic din grupul blocantilor receptorilor histaminici H1.

Eliberați forma și compoziția medicamentului

Medicamentul Cetrin este disponibil sub formă de tablete pentru administrare orală. Tablete albe, acoperite cu un strat protector solubil în enteric, convexe pe ambele părți, rotunde, ambalate în blistere de 10 bucăți (1-3) într-o cutie de carton, un rezumat detaliat cu descrierea medicamentului este atașat la medicament.

Fiecare comprimat conține 10 mg de ingredient activ - clorhidrat de Cetirizină, precum și o serie de substanțe auxiliare suplimentare, inclusiv lactoză monohidrat.

Indicații de utilizare

Medicamentul Cetrin este prescris pacienților pentru a ușura rapid atacurile de alergii și pentru a preveni reacțiile alergice cauzate de astfel de afecțiuni:

  • rinita alergică, care apare adesea în timpul înfloririi și a zmeurii;
  • conjunctivită alergică;
  • urticarie, inclusiv forma idiopatică;
  • febra fanului;
  • lacrimare și rinoree severă;
  • mâncărimi ale pielii cu dermatită, eczemă, neurodermatită;
  • angioedem;
  • reacție alergică la radiațiile UV;
  • reacție alergică la înțepături de albine, țânțari, calcii, flori de cai.

Comprimatele cu cetină sunt adesea prescrise pacienților predispusi la alergii ca fiind profilactic atunci când iau anumite medicamente sau consumă produse alergene..

Contraindicații

Comprimatele cu Cetrin au unele limitări de utilizare, prin urmare, înainte de începerea terapiei, este recomandat să citiți cu atenție instrucțiunile atașate. Medicamentul este contraindicat la pacienții cu următoarele afecțiuni:

  • boli ale rinichilor sau ficatului în stadiu sever, însoțite de afectarea funcției organului;
  • varsta pana la 6 ani (pentru aceasta forma de dozare);
  • hipersensibilitate la componentele medicamentului;
  • sarcina și perioada alăptării;
  • intoleranță la lactoză, sindrom de malabsorbție;
  • insuficiență hepatică acută.

De asemenea, medicamentul are o serie de contraindicații relative, când tratamentul este posibil sub supravegherea unui medic și într-o doză minim eficientă. Aceste limitări sunt:

  • tulburări de ritm cardiac, în special bradicardie;
  • epilepsie și alte boli ale sistemului nervos central;
  • pacient peste 65 de ani.

Dozaj si administrare

Deoarece medicamentul Cetrin are un efect prelungit (lung), comprimatele sunt luate doar de 1 dată pe zi la o doză de 10 mg mai bună noaptea. Tableta este înghițită imediat fără zdrobire, spălată cu o cantitate suficientă de apă.

Pentru copiii cu vârsta peste 6 ani, doza este calculată individual, în funcție de indicatorii de greutate corporală. Terapia începe cu 5 mg (1/2 comprimat) 1 dată pe zi. Durata terapiei este determinată de medic pentru fiecare pacient în parte..

Utilizare în timpul sarcinii în timpul alăptării

Nu au fost efectuate cercetări și studii clinice asupra medicamentului Cetrin și efectele acestuia asupra sarcinii și dezvoltării fetale. Având în vedere lipsa informațiilor privind siguranța comprimatelor pentru mamă și făt, Cetrin nu este prescris femeilor însărcinate.

Ingredientul activ activ al comprimatelor este excretat în laptele matern și poate pătrunde în corpul copilului, prin urmare, medicamentul Cetirizine nu este recomandat mamelor care alăptează. Dacă este necesar, se recomandă tratamentul unei mame care alăptează pentru a rezolva problema completării alăptării.

Efecte secundare

În cele mai multe cazuri, medicamentul Cetrin este tolerat în mod normal de către pacienți, dar dacă se depășește doza, hipersensibilitatea la componentele comprimatului sau intoleranța la componentele comprimatului pot dezvolta reacții adverse:

  • din partea canalului digestiv - gura uscată, setea severă, greutatea stomacului, arsură de-a lungul esofagului, lipsa poftei de mâncare, uneori greață, constipație, afectarea funcției hepatice, activitate crescută a transaminazelor hepatice;
  • din sistemul nervos - amețeli, somnolență, letargie, oboseală, dureri de cap, iritabilitate, apatie;
  • reacții alergice - erupții cutanate pe piele, mâncărimi ale pielii, urticarie, pete roșii pe obraji, tuse și dureri în gât de natură alergică;
  • din partea sistemului cardiovascular - modificări ale tensiunii arteriale, palpitații, dureri toracice, bradicardie, tulburări ale ritmului cardiac.

Dacă apare una sau mai multe reacții adverse, medicamentul trebuie întrerupt imediat și consultați un medic.

Supradozaj

În cazul excesului regulat al dozei prescrise sau al utilizării necontrolate prelungite a tabletelor în cantități mari, pacientul prezintă semne de supradozaj, care se manifestă clinic printr-o creștere a efectelor secundare descrise, depresie a conștiinței, creșterea tensiunii arteriale și presiunii intraoculare, dezvoltarea insuficienței renale și hepatice..

Tratamentul unei supradoze constă în anularea imediată a terapiei medicamentoase, spălarea gastrică, administrarea de entrosorbanți și terapia simptomatică, dacă este necesar. Înainte de stabilizare, pacientul trebuie să fie sub supravegherea unui medic.

Interacțiunea medicamentelor cu alte medicamente

Odată cu administrarea simultană de comprimate de Cetrin cu Theophylline, clearance-ul Cetirizinei scade, ceea ce trebuie luat în considerare și să evite această interacțiune medicamentoasă.

Nu este recomandat să prescrieți comprimate Cetrin simultan cu antiacide sau enterosorbenți, deoarece această interacțiune medicamentoasă reduce efectul terapeutic al Cetirizinei.

Sub influența Cetrinului, efectul terapeutic al sedativelor, antidepresivelor și psiolepticelor este îmbunătățit, astfel încât pacientul poate prezenta somnolență, letargie, letargie cu această interacțiune medicamentoasă.

Instrucțiuni Speciale

Comprimatele Cetrine trebuie utilizate cu precauție la pacienții vârstnici, deoarece au o filtrare glomerulară redusă la rinichi, ceea ce crește riscul de reacții adverse la rinichi.

În timpul tratamentului cu comprimate Tsetrin, nu trebuie să bei alcool, deoarece aceasta crește riscul de reacții adverse din sistemul nervos central și crește probabilitatea de afectare hepatică toxică.

Medicamentul în această formă de dozare nu este prescris pentru copii sub 6 ani, deoarece nu există experiență cu utilizarea de tablete la această categorie de vârstă, iar siguranța medicamentului nu a fost stabilită. Dacă este necesar să se prescrie un antihistaminic pentru copiii sub 6 ani, medicul selectează un medicament sub formă de picături orale.

În timpul terapiei medicamentoase, trebuie să vă abțineți de la conducerea unei mașini și de a folosi utilaje care necesită o concentrare sporită a atenției. Acest lucru se datorează probabilității de amețeală bruscă și somnolență sub influența comprimatelor..

Analogii comprimatelor Cetrin

Analogii medicamentului Cetrin sunt:

  • Picături de Zyrtec și tablete;
  • Comprimate și picături cetirizine pentru administrare orală;
  • Picături Zodak;
  • Tablete Zodak Express;
  • Tablete de Claritină, sirop;
  • loratadină.

Înainte de a înlocui medicamentul prescris cu analogul său, ar trebui să citiți instrucțiunile atașate pentru contraindicații și restricții de vârstă.

Condiții de vacanță și depozitare

Comprimatele Cetrine sunt vândute din farmacii fără rețetă. Se recomandă depozitarea medicamentului la îndemâna copiilor, la o temperatură de cel mult 25 de grade. Perioada de valabilitate a comprimatelor de la data fabricației este de 2 ani, nu luați oral după data de expirare.

Pret Cetrin

Costul medicamentului Cetrin în farmaciile din Moscova, în medie, este de 175 de ruble.

INSTRUCȚIUNI DE UTILIZARE A MEDICAMENTULUI CETRIN®

Astăzi, companiile farmaceutice prezintă pacienților trei generații antialergice. Fiecare dintre ei are pro și contra, ceea ce le face aplicabile în diferite cazuri. Ceea ce le unește este că, atunci când sunt utilizate în mod necorespunzător, ele provoacă complicații grave. Unul dintre cele mai solicitate medicamente, care are un număr minim de contraindicații, este Cetrin. Medicul vă va spune cum să luați Cetrin într-o conversație individuală, puteți citi și adnotarea care vine împreună cu trusa.

Proprietăți farmacologice

Farmacodinamica

Un antagonist competitiv al histaminei, un metabolit al hidroxizinei, blochează receptorii H1-histamină. Împiedică dezvoltarea și facilitează cursul reacțiilor alergice, are un efect antipruritic și antiexudativ. Afectează stadiul incipient al reacțiilor alergice, limitează eliberarea mediatorilor inflamatori în stadiul „târziu” al unei reacții alergice, reduce migrația eozinofilelor, neutrofilelor și bazofilelor. Reduce permeabilitatea capilară, previne dezvoltarea edemului tisular, ameliorează spasmul muscular neted.

Elimină reacția pielii la introducerea histaminei, alergenilor specifici, precum și la răcire (cu urticarie rece). Reduce bronhoconstricția indusă de histamină în astmul ușor.

Practic nu au efecte anticolinergice și antiserotonină.

În doze terapeutice, practic nu provoacă un efect sedativ. Debutul efectului după o singură doză de 10 mg de cetirizină este de 20 de minute, durează mai mult de 24 de ore. Pe fondul tratamentului, nu se dezvoltă toleranța la acțiunea antihistaminică a cetirizinei. După încetarea tratamentului, efectul durează până la 3 zile.

Farmacocinetica

Se absoarbe rapid din tractul gastro-intestinal, timpul de a ajunge la concentrație maximă (TCmax) după ingestie este de aproximativ 1 oră. Alimentele nu afectează completitatea absorbției (ASC), dar prelungesc TCmax cu 1 oră și reduc concentrația maximă (Cmax) cu 23%. Când se administrează în doză de 10 mg o dată pe zi timp de 10 zile, concentrația de echilibru a medicamentului (Css) în plasmă este de 310 ng / ml și se observă la 0,5-1,5 ore după administrare. Comunicarea cu proteinele plasmatice este de 93% și nu se modifică la o concentrație de cetirizină în intervalul 25-1000 ng / ml. Parametrii farmacocinetici ai cetirizinei se modifică liniar atunci când sunt administrați în doză de 5-60 mg. Volumul de distribuție - 0,5 l / kg.

Este metabolizat în cantități mici în ficat prin O-dealkilare pentru a forma un metabolit inactiv farmacologic (spre deosebire de alți blocanți ai receptorilor H1-histamină metabolizați în ficat de sistemul citocromului P450). Cetirizina nu este cumulată. Aproximativ 2/3 din medicament este excretat neschimbat de rinichi și aproximativ 10% - cu fecale.

Clearance sistemic - 53 ml / min. Timpul de înjumătățire plasmatică (T1 / 2) la adulți este de 10 ore, la copii 6-12 ani - 6 ore, 2-6 ani - 5 ore, 0,5-2 ani - 3,1 ore. La pacienții vârstnici, T1 / 2 crește cu 50%, clearance-ul sistemic este redus cu 40% (scăderea funcției renale).

La pacienții cu funcție renală afectată (clearance-ul creatininei sub 40 ml / min), clearance-ul medicamentului scade, iar T1 / 2 se întinde (de exemplu, la pacienții cu hemodializă, clearance-ul total scade cu 70% și se ridică la 0,3 ml / min / kg, iar T1 / 2 se întinde de 3 ori), ceea ce necesită o modificare corespunzătoare a regimului de dozare. Aproape nu este îndepărtat în timpul hemodializei.

Pacienții cu boli hepatice cronice (ciroză hepatocelulară, colestatică sau biliară) au o prelungire T1 / 2 de 50% și o scădere a clearance-ului total de 40% (corectarea regimului de dozare este necesară numai cu o scădere concomitentă a ratei de filtrare glomerulară). Penetrează în laptele matern.

Indicații de utilizare

În prezent, principalul motiv pentru a lua aceste fonduri este manifestările alergice de severitate variabilă.

  • Polenoza. Caracterizată prin rinită alergică, conjunctivită, precum și iritații respiratorii.
  • Erupții alergice. Aceasta poate fi o erupție polimorfă de altă natură, care este însoțită de mâncărime și arsură..
  • Manifestări ale edemului mucoaselor asociate cu expunerea la un factor provocator.
  • Semne de sufocare, începând edemul lui Quincke.
  • Manifestări minore de astm bronșic.
  • Eczema poate fi, de asemenea, o indicație..

Utilizați în timpul sarcinii și în timpul alăptării

graviditate

În analiza datelor prospective privind rezultatele sarcinii, nu au existat cazuri de formare de malformații, toxicitate embrionară și neonatală cu o relație cauzală clară.

Studiile la animale nu au evidențiat efecte adverse directe sau indirecte ale cetirizinei asupra fătului în curs de dezvoltare (inclusiv în perioada postnatală), sarcinii și nașterii.

Nu au existat studii clinice controlate privind siguranța medicamentului în timpul sarcinii, deci cetirizina nu trebuie utilizată în timpul sarcinii..

Alăptarea

Cetirizina este excretată în laptele matern într-o concentrație reprezentând 25% până la 90% din concentrația medicamentului în plasma sanguină, în funcție de momentul administrării. În timpul alăptării, medicamentul este utilizat după consultarea unui medic dacă beneficiul preconizat pentru mamă depășește riscul potențial pentru copil.

Fertilitate

Datele disponibile privind efectele asupra fertilității umane sunt limitate, dar nu au fost identificate efecte adverse asupra fertilității..

Analogii

În prezent, puteți găsi pe piața farmaceutică destul de multe medicamente care au proprietăți similare. Trebuie menționat că principiul de bază ar trebui să fie stabilit în funcție de care este selectat un analog al medicamentului.

Deoarece principalul ingredient activ al medicamentului este clorhidratul de cetirizină, puteți găsi medicamente în care acesta va fi, de asemenea, principalul. Aceste omologii ieftine includ:

Un drogProducătorPreț, frecați.
Zirtekelvețian184
AllertecPolonia149
ZodakRepublica Cehă130
ParlazinUngaria132
LetizenSlovenia97
CetirizinaRusiacincizeci

Dozaj si administrare

În interior, indiferent de masă, fără a mesteca, comprimatele sunt spălate cu 200 ml de apă.

Adulți - 10 mg (1 fila) 1 dată pe zi sau 5 mg (1/2 file) de 2 ori pe zi.

Copii peste 6 ani - 5 mg (1/2 fila) de 2 ori pe zi sau 10 mg (1 file) 1 dată pe zi.

La pacienții cu funcție renală redusă (clearance al creatininei de 30-49 ml / min), se prescrie 5 mg / zi (1/2 file), în insuficiență renală cronică severă (clearance al creatininei de 10-30 ml / min) - 5 mg / zi ( 1/2 file.) În fiecare altă zi.

Eliberați formele și compoziția

Face parte din a doua generație de medicamente antialergice, datorită faptului că are efect sedativ asupra receptorilor sensibili la histamină. Prin urmare, pe baza mecanismului său de acțiune, o astfel de substanță mai este numită și blocantă de histamină. Principalul ingredient activ atât al comprimatelor cât și al siropului este clorhidratul de cetirizină.

În plus, în fiecare formă există prezența excipienților, dintre care se găsesc doze mici:

  • glicerină,
  • zaharoză,
  • acid benzoic,
  • edetat de sodiu,
  • sorbitol,
  • citrat de sodiu,
  • arome de fructe.

Trebuie avut în vedere faptul că lactoza poate fi prezentă și sub formă de tabletă, ceea ce este deosebit de important pentru persoanele cu un grad ridicat de intoleranță..

Pe piața farmaceutică, medicamentul este prezentat în două forme de dozare, acestea sunt siropul și comprimatele.

  • Tabletele, la rândul lor, sunt produse în cantități diferite, 10,20 și 30 de bucăți. Doza în toate comprimatele este aceeași, este de 10 mg de substanță activă activă. Aspectul lor nu are nicio caracteristică, este o coajă albă, fără gravură. Tablete ambalate într-un blister de 10 bucăți fiecare.

  • Siropul este ambalat într-un flacon de sticlă, al cărui volum ajunge la 100 ml. Culoarea sa este întunecată, acest lucru este necesar pentru ca lumina soarelui să nu pătrundă în conținut. Doza este de 1 mg per ml soluție. Culoarea siropului este portocalie sau galben închis, are o aromă fructată pronunțată, gust dulce, precum și o consistență uniformă, fără prezența boabelor sau a cheagurilor. Acest lucru este deosebit de important pentru determinarea calității și a termenului de valabilitate a medicamentului. Siropul este ambalat într-o cutie de carton din carton opac, în plus, în kit este inclusă o lingură de măsurare din plastic transparent, care indică diviziunile necesare obținerii volumului dorit.
  • Ce efecte poate conta o persoană care ia Cetrin??

    Conform instrucțiunilor de utilizare a acestui agent antialergic, administrarea sa elimină și previne astfel de manifestări negative ale organismului asupra histaminei eliberate sub influența unui alergen ca:

    • mâncărime, erupții cutanate, exfolierea pielii, alte manifestări dermatologice, inclusiv o reacție atât de gravă ca urticaria;
    • umflarea și arsura membranelor mucoase ale nasului, gurii, organelor genitale;
    • congestie nazală, strănut, secreție mucoasă;
    • lacrimare patologică;
    • crampe respiratorii;
    • crampe musculare.

    Instrucțiuni Speciale

    Studiile cu doze recomandate de medicament au arătat că medicația nu crește efectul inhibitor al alcoolului asupra sistemului nervos central. Cu toate acestea, la unii pacienți, Cetrin poate afecta negativ funcționarea sistemului nervos, de aceea, în timp ce luați acest medicament din consumul de alcool, este recomandat să refuzați. Din același motiv, la începutul tratamentului este mai bine să nu conduceți o mașină și să nu lucrați cu dispozitive potențial periculoase. În plus, trebuie luată în considerare toleranța la medicamente..

    Prețul cetrinei - comprimate și sirop

    Cetrina este un medicament importat fabricat de către Societatea farmaceutică indiană. Diferența de cost depinde de marja comercială din rețeaua de farmacii, de costurile de depozitare, de închiriere de spații și de transport. Adică, nu există nicio diferență între un medicament mai scump și unul mai ieftin.

    Costul comprimatelor și siropului de cetrine în farmaciile rusești este prezentat în tabel:

    1. Sirop 60 ml 110 - 125 ruble
    2. Pastile, 10 bucăți 149 - 161 ruble
    3. Pastile, 20 bucăți 155-118 ruble
    4. Pastile, 30 bucăți 220 - 224 ruble.

    Tsetrin dintr-o serie de antihistaminice

    Care dintre medicamentele de ales pentru o femeie însărcinată care suferă de alergii? Primul lucru care îmi vine în minte este Cetrinul. Medicamentul este eficient, nu foarte scump, iar publicitatea este disponibilă în aproape toate mijloacele de informare. Dar o astfel de disponibilitate a medicamentului ar trebui, cel puțin, să o facă pe viitoarea mamă să se gândească și să consulte un medic.

    Doar un specialist poate descuraja femeile care sunt prea entuziasmate de auto-medicație în necesitatea terapiei cu medicamente convenționale. În timpul sarcinii, trebuie să treceți la medicamente mai puțin agresive și mai potrivite pentru starea actuală a femeii.

    Cetrina este exclusă de la numărul lor, dar dacă alte medicamente antialergice nu ajută, medicii fac o excepție prin prescrierea Cetrin femeilor însărcinate în condiții de a lua cu mare atenție și un control constant din partea lor.

    Cetrina reprezintă a doua generație de antihistaminice și diferă de medicamentele de primă generație, cu un efect mai ușor asupra receptorilor și a efectelor secundare mai puțin pronunțate..

    Trimestrul Tsetrin

    1 trimestru

    Până la 12 săptămâni de gestație, Cetrin este strict contraindicat. În corpul unei femei însărcinate în această perioadă se desfășoară procese importante, cum ar fi fixarea ovulului și dezvoltarea embrionului, prin urmare, este imposibil să se reducă nivelul de histamină.

    2 trimestru

    Dezvoltarea organelor și sistemelor fătului este foarte activă, precum și procese metabolice care permit copilului să primească pe deplin toate elementele esențiale din corpul mamei. Histamina este implicată în aceste procese, astfel încât blocarea acestei componente poate duce la subnutriția nutrienților a bebelușului și la întârzierea dezvoltării.

    3 trimestru

    Corpul copilului este practic format, dar acesta nu este un motiv pentru a lua un medicament care nu este de dorit pentru gravide. Tsetrina este prescrisă numai în cazuri excepționale, iar terapia se realizează sub supravegherea strictă a unui medic..

    Durata utilizării cetrinului

    Durata tratamentului cu Cetrin este determinată de un grup întreg de factori. Cele mai importante dintre ele sunt considerate - severitatea semnelor de alergii și natura cursului reacției de intoleranță.

    • Pentru a ameliora o reacție alergică acută în curs de dezvoltare, medicamentul este utilizat maxim două săptămâni. Dacă simptomele bolii se opresc mai repede, atunci nu mai luați medicamentul.
    • Când utilizați Cetrin ca mijloc de prevenire a alergiilor, cursul utilizării sale poate ajunge la o lună și jumătate. Alergologii recomandă utilizarea acestui medicament ca profilactic pe întreaga perioadă a prezenței alergenului în zona înconjurătoare, de obicei cu febra sezonieră a fânului..
    • Tsetrina completează tratamentul de bază al astmului. În acest caz, medicamentul este prescris nu mai mult de trei săptămâni, apoi există o pauză de o săptămână și regimul de tratament se repetă.
    • Copiii sub 7 ani cu tendință la dermatita alergică pot utiliza Cetrin de două săptămâni până la patru ori pe an.

    CITITORI POPULARE: Alergie la râpă, simptome, diagnostic, tratament

    Diferența față de alte mijloace

    Medicamentul, în comparație cu alți agenți antialergici, are o calitate înaltă și un preț ieftin. Combate eficient simptomele alergiei fără a afecta sistemul nervos central. Acționând ca un blocant de histamină, responsabil pentru manifestările alergice, fără a afecta alte sisteme ale corpului. Este tolerat cu ușurință de sistemul digestiv uman, care este deosebit de important în copilărie. Nu afectează dezvoltarea copilului..

    Posibilitatea unei singure doze pe zi face ușor de utilizat. Acest medicament este disponibil în aproape toate lanțurile farmaciei la un preț relativ mic..

    Cetrina: analogi, în comparație cu alte antihistaminice

    Unul dintre cele mai populare medicamente antialergice este Suprastin. Se referă la medicamente de primă generație, ceea ce înseamnă că, în comparație cu Cetrin, are efecte secundare mai pronunțate. Suprastinul are însă un puternic efect antihistaminic. Experții recomandă utilizarea Cetrin pentru un tratament individual al alergiilor, iar Suprastin trebuie de preferat să fie luat sub supravegherea unui alergolog într-un spital, deoarece este mai ușor să eliminați simptomele reacțiilor adverse.

    Spre deosebire de Suprastin, Cetrin nu usucă mucoasele, prin urmare nu provoacă infecții și dezvoltarea amigdalitei sau bronșitei. Nu afectează sistemul nervos central, poate fi luat chiar și în timpul studiului sau al muncii, unde este necesară concentrarea.

    Dacă comparăm Cetrinul cu Claritina, care se referă la a treia generație de antihistaminice, atunci are avantajele sale. Claritina are o probabilitate scăzută de reacții adverse, precum și un efect antialergic ridicat. Dar costul său este mult mai mare. Pacienților cărora le este dificil să cumpere Claritin pentru un curs îndelungat de tratament alergic le va plăti costul Cetrinului.

    Dar Zirtek este aproape același medicament ca Cetrin, deoarece ambele medicamente conțin aceeași substanță activă cetirizină. Putem spune că aici nu există o diferență fundamentală. Dacă vorbim despre costuri, atunci Zirtek este un medicament mai scump. Farmaciștii consideră că această diferență de preț se datorează faptului că acest medicament conține cetirizină de înaltă puritate, ceea ce oferă o probabilitate scăzută de reacții adverse. Dar, în practică, Cetrin și Zirtek provoacă, de asemenea, simptome neplăcute de supradozaj și sensibilitate individuală.

    Pentru a nu greși cu alegerea unui antihistaminic, cel mai bine este să consultați un specialist înainte de a cumpăra.

    Indicații pentru mama în așteptare

    Indicații pentru utilizarea medicamentului Cetrin:

    • mâncărime de diverse origini;
    • rinită (inflamație alergică a mucoasei nazale, strănut);
    • conjunctivită alergică;
    • Edemul lui Quincke;
    • urticarie.

    Cetrina previne dezvoltarea proceselor inflamatorii. Substanța sa activă - Cetrizin - este absorbită din tractul digestiv, aportul alimentar nu afectează în niciun fel acest proces, deci timpul de administrare a pastilei nu contează mult - puteți face acest lucru înainte și după mâncare.

    Relația de alergie

    Cetrina este un medicament antialergic. Singura problemă cu care se luptă este alergia în diferitele sale manifestări. Este prescris pentru manifestările pielii sub formă de pufăciune, erupții cutanate, urticarie, însoțite de mâncărime. De asemenea, ușurează eficient o reacție alergică din sistemul respirator - un nas curgător, strănut și atacuri de astm. Eficient ca răspuns la un alergen din sistemul digestiv. Medicamentul are un efect antipruric, previne dezvoltarea edemului, ameliorează spasmul căilor respiratorii.

    Medicamentul este un antagonist al histaminei și își blochează producția în organism în timpul unei reacții alergice, eliminând simptomele neplăcute sau prevenind apariția acestora.

    Contraindicații și reacții adverse

    Nu este prescris medicamentul:

    • în insuficiență renală severă în stadiul terminal;
    • în timpul sarcinii;
    • în timpul alăptării;
    • dacă pacientul are antecedente de hipersensibilitate sau intoleranță la cetirizină sau la orice substanță auxiliară din compoziția medicamentului.

    Tabletele nu trebuie administrate copiilor sub 6 ani și siropului - până la 6 luni. Trebuie luată prudență la pacienții cu tendință la convulsii epileptice și la vârstnici..

    Foarte rar, administrarea Cetrin provoacă reacții adverse:

    • disfuncția sistemului nervos central (amețeli, dureri de cap, oboseală, somnolență, schimbarea sensibilității și percepției, depresie a conștiinței, slăbirea tonusului muscular, tremor);
    • tulburări digestive (senzație de gură uscată, greutate și durere în abdomen, creștere de gaze, arsuri la stomac, diaree);
    • tulburări de vedere (claritate scăzută a vederii, nistagmus);
    • vertij;
    • dezvoltarea rinitei sau faringitei;
    • ritm cardiac crescut;
    • tulburări de urinare;
    • apetit crescut, crestere in greutate;
    • umflătură
    • alergie (erupții cutanate cu mâncărime, urticarie, angioedem).

    În caz de severitate semnificativă a reacțiilor adverse, consultați un medic.

    Interacțiunea medicamentelor

    Trebuie avut în vedere faptul că:

    • utilizarea concomitentă de tiofilină reduce clearance-ul cetirizinei;
    • Ritonavir crește ASC-ul componentei active cu 40%, în timp ce la Ritonavir aceeași valoare scade cu 11%;
    • administrarea Cetrin împreună cu Zopiclone și Bupreporfin poate provoca suprimarea activității sistemului nervos central;
    • combinația cu diazepam afectează negativ funcționarea sistemului nervos central, încetinind rata de reacție.

    De asemenea, nu este recomandat să luați medicamente care conțin alcool în timpul tratamentului alergic (există riscul creșterii efectului inhibitor asupra sistemului nervos central).

    Ai spus că Cetrin este un medicament de a doua generație. Și care sunt primele medicamente?

    Medicamentele din prima generație includ unii analogi ai Cetrinului, de exemplu, Suprastin, Diphenhydramine, Diazolin, Tavegil. Diferența dintre ele și Tsetrin este că medicamentele de primă linie sunt utilizate numai pentru tratamentul manifestărilor alergice care au apărut deja - urticarie, bronhospasm, lacrimare, edem. Dar nu sunt folosite pentru a preveni și a preveni astfel de reacții. Comparați ceea ce este mai bun: Cetrin sau Suprastin sau alte analogi - nu are sens. Fiecare medicament are propriile indicații și scop. Prin urmare, analogi ai primei generații și mult mai ieftini decât Tsetrin.

    Rezultatele tratamentului

    Medicamentul luptă eficient cu o varietate de manifestări ale reacțiilor alergice. Primul rezultat se manifestă deja la 15 minute după administrarea medicamentului. După o oră, medicamentul începe să acționeze în forță și rămâne activ o zi. După întreruperea medicamentului cu utilizare prelungită, efectul acestuia va fi observat timp de încă 3 zile.

    Cetrina nu este dependență, așa că o puteți folosi constant pentru o perioadă lungă de timp.

    Sarcina ca contraindicație

    În instrucțiunile pentru medicament, sarcina și perioada de lactație sunt indicate prin contraindicații pentru utilizarea Cetrinului. Și orice medic va confirma că administrarea de medicamente care suprimă efectele histaminei la femeile însărcinate poate provoca consecințe negative precum dezvoltarea mentală și fizică a fătului..

    În ceea ce privește starea de bine a mamei, femeile însărcinate care iau Cetrin se plâng adesea de efectul negativ al medicamentului asupra rinichilor și ficatului.

    De aceea, chiar și cu alergii prea dureroase, nu luați singur medicamentul - o soluție ușoară poate fi ulterior foarte scumpă.

    Supradozaj

    Simptome de supradozaj pot apărea la pacienții care depășesc în mod regulat dozele reglementate de instrucțiuni. În acest caz, victima poate întâmpina următoarele simptome: creșterea tensiunii arteriale, disfuncționalitatea ritmului cardiac, fluctuații ale presiunii intraoculare. În cazuri grave, este posibilă dezvoltarea insuficienței renale sau hepatice. Regimul principal de tratament presupune retragere imediată de medicamente și spălare gastrică de urgență. Într-un cadru spitalicesc, pacientului i se administrează un enterosorbent și se administrează tratament simptomatic. Înainte de a stabiliza imaginea, pacientul trebuie să fie sub supravegherea unui specialist.

    Ce este histamina

    Cetrina se referă la acele medicamente care blochează histamina atunci când sunt consumate. Histamina - un mediator al reacțiilor alergice.

    La o femeie însărcinată, histamina este un hormon foarte important, joacă un rol uriaș în momentul fertilizării și în timpul atașării ovulului fecundat la peretele uterin. La o dată ulterioară, histamina ajută la dezvoltarea fătului și reglează metabolismul în organism. Formarea suplimentară a organelor copilului nenăscut depinde de cantitatea acestui hormon din corpul feminin.

    Informații generale despre droguri

    În ultimii ani, numărul pacienților diagnosticați cu alergii a început să crească. Populația suferă din ce în ce mai mult nu numai de polenul vegetal și părul animalelor, ci și de hipersensibilitate atipică la extremele temperaturii (alergie la soare, îngheț). Simptomele neplăcute care însoțesc starea patologică se dezvoltă pe fondul creșterii producției de histamină. Eliminați fenomenul și normalizați starea pacientului numai cu ajutorul antihistaminicelor. Cetrin are un efect anti-edematos puternic și antipruriginos.

    De ce ajută aceste pastile? Agentul antialergic aparține a doua generație și este capabil să salveze pacientul de senzațiile inconfortabile care provoacă boala. Medicamentul aparține grupului de blocante selective ale histaminei.

    Reactii adverse

    Cetrina aparține medicamentelor antialergice din a doua generație. Aceasta înseamnă că afectează selectiv organismul - eliminând eficient simptomele de alergie, practic nu afectează activitatea sistemului nervos central (SNC). Datorită acestor calități, este bine tolerat. Cu toate acestea, manifestări precum:

    • ușoară somnolență;
    • ameţeală;
    • gură uscată
    • flatulență;
    • disconfort la stomac;
    • migrenă;
    • alergie.

    Sub rezerva unui regim de dozare, este puțin probabilă apariția reacțiilor adverse. Cu toate acestea, trebuie să aveți grijă atunci când efectuați o muncă care necesită atenție specială și răspuns rapid..

    [smartcontrol_youtube_shortcode key = "Cum puteți găsi cauza unei alergii? - Dr. Komarovsky "cnt =" 1 "col =" 1 "shls =" false "]

    Cu administrare și supradozaj nesistematic, consecințe neplăcute, cum ar fi:

    • nervozitate;
    • atenție distrasă;
    • somnolenţă;
    • perturbarea scaunului.

    De regulă, reacții adverse severe apar atunci când se iau mai mult de 50 mg de medicament la un moment dat. Tratamentul în acest caz este simptomatic: se efectuează spălare gastrică, se ia sorbente.

    Cum interacționează medicamentul cu produsele farmaceutice?

    Dacă depășiți doza zilnică de Cetrin și luați mai mult de 10 mg sau ml, atunci pacientul poate încetini reacția. În timp ce luați un medicament antialergic, este mai bine să vă abțineți de la băuturile alcoolice, deși concentrațiile scăzute de etanol în sânge nu interacționează cu cetirizina..

    În mod deosebit de atent, medicamentul este prescris pentru administrare simultană cu medicamente sedative. În cazurile unei combinații de medicamente antialergice și teofilină, pot apărea simptome de supradozaj..

    Când conduci sau lucrezi cu substanțe și obiecte periculoase, trebuie să fii atent, deoarece acest instrument poate încetini reacțiile psihomotorii. Dacă pacientul are hipersensibilitate la componenta activă a medicamentului, merită oprit administrarea imediată. Dacă este necesar să se facă teste de alergie, apoi cu 3 zile înainte de efectuarea testelor, tratamentul cu Tsetrin trebuie suspendat.

    opinii

    Tatyana, Perm

    Am luat medicamentul de doi ani cu rinită sezonieră, care apare în momentul înfloririi copacilor. Când sunt utilizate în stadiile inițiale ale manifestării, nu observ niciun simptom ulterior, în unele cazuri îl folosesc pentru prevenire.

    Vadim, Moscova

    Eu beau Tsetrin cu o alergie recurentă, care se exprimă prin apariția unei erupții cutanate. Mâncărimea și rata de creștere a erupțiilor cutanate sunt bine reduse. Am remarcat îmbunătățirea după câteva minute.

    Igor, Minsk

    Medicamentul a fost prescris pentru internare de către un medic pediatru, sub formă de sirop. Copilul are o alergie pronunțată la alimente și cu încălcări ale dietei, medicamentul ajută să facă față rapid manifestărilor sale. Permite copilului să doarmă liniștit și nu afectează sistemul nervos. Datorită faptului că siropul are un gust bun, copilul îi place să bea.

    "Suprastin" - un agent anti-alergic dovedit

    Un antihistaminic de origine maghiară a fost folosit mult timp pentru a elimina și a opri simptomele alergiilor. Ingredientul activ al Suprastin este clorhidratul de cloropiramină. Medicamentul aparține primei generații și produce un efect sedativ pronunțat legat de efectele secundare.

    Alegând care antihistaminic este cel mai potrivit pentru tratament - Suprastin sau Tsetrin - trebuie să citiți cu atenție instrucțiunile pentru fiecare medicament. Suprastin are o listă extinsă de contraindicații: ulcer peptic, hiperplazie de prostată, aritmie, atacuri de astm, infarct miocardic, terapie cu inhibitori de MAO, retenție urinară. O listă impresionantă de efecte secundare este, de asemenea, inclusă:

    • Ameţeală.
    • Somnolență crescută.
    • Aritmie.
    • Bouturi de greață și vărsături.
    • Hipertensiune arterială.
    • disurie.
    • trombocitopenia.
    • agranulocitoză.
    • encefalopatie.
    • Deficiență vizuală.

    "Suprastin" poate fi utilizat pentru a trata sugarii. Doza de comprimate este calculată de un specialist.

    Costul medicamentului Cetrin este diferit, depinde în primul rând de tipul și volumul ambalajului.

    Numărul de tablete.Preț, frecați.
    treizeci225-244
    douăzeci146-163

    Prin urmare, trebuie menționat că, indiferent de farmacie, este mai rentabil să cumpărați imediat un pachet mare, mai ales dacă o persoană folosește Cetrin în mod sistematic.

    Costul siropului lasă în medie 250 de ruble.

    Trebuie menționat că prețul poate depinde direct și de tipul de farmacie.

    Caracteristici ale utilizării cetrinei în tratamentul copiilor

    Utilizarea cetrinei în practica pediatrică vă permite să ușurați rapid copilul de multe simptome de alergie, inclusiv mâncărime.

    Modificările pielii cu alergii, manifestate prin mâncărime, provoacă mult disconfort copilului și îl obligă să zgârie pielea, ceea ce poate duce la adăugarea unei infecții secundare.

    Tsetrina elimină rapid cea mai dureroasă mâncărime, normalizează somnul și previne apariția leziunilor infecțioase pe piele.

    Cu o utilizare regulată, cetrina reduce riscul de a se alătura unei alergii respiratorii în curs de dezvoltare.

    În caz de intoleranță la un anumit alergen, acesta se poate exprima prin spasm al bronhiilor și laringelui, dificultăți de respirație, umflarea mucoaselor tractului respirator, lipsa respirației și sufocare.

    Astfel, Cetrina previne tranziția simptomelor pielii în caz de alergii la sistemul respirator, adică medicamentul, atunci când este utilizat în timp util, este un profilactic împotriva astmului bronșic și rinitei alergice.

    Doza medicamentului este determinată întotdeauna ținând cont de vârsta copilului. Este recomandabil să împărțiți siropul și comprimatele într-o doză zilnică în două jumătăți, astfel încât medicamentul să fie mai bine tolerat.

    Pentru tratamentul copiilor mici, este mai bine să folosiți sirop, miroase delicios, are un gust bun și este absorbit mai repede.

    Când săriți o doză, nu trebuie să o dublați la următoarea doză.

    În ce formă este produs medicamentul și care este doza acestuia?

    Hemoroizii ucid un pacient în 79% din cazuri

    Antihistaminica „Cetrin” este disponibilă doar în trei tipuri, cum ar fi:

    • tablete albe rotunde mici, cu o bandă mică pe o parte - 1 comprimat conține 10 mg;
    • sub formă de soluție cu o nuanță galbenă și o aromă fructată plăcută - în 1 flacon conține 30 ml suspensie;
    • picături pentru administrare orală - flacon de 10 ml cu un distribuitor convenabil.

    Adulților li se recomandă să ia medicamentul sub formă de tablete, iar pentru copii - sirop sau picături. Cu toate acestea, nu uitați că fiecare specie are propria doză și reguli de admitere. Puteți afla numărul de picături sau tablete de "Cetrin" din instrucțiunile de utilizare, dar este mai bine să respectați dozele indicate de medicul dumneavoastră.

    În medie, tratamentul cu medicamentul nu durează mai mult de o lună. Cel mai adesea, primele rezultate pozitive pot fi observate după 2 săptămâni. În cazurile severe de alergie cronică, la recomandarea medicului, terapia poate fi prelungită până la șase luni.

    Tabletele, siropul și picăturile de Cetrin sunt luate doar oral și sunt rapid absorbite de organism după intrarea în tractul gastro-intestinal. Primele simptome alergice vor începe să dispară după 20 de minute de la administrare. O blocare completă a receptorilor H1 apare după 60 de minute, când se observă cea mai mare concentrație de substanțe active în sânge și durează până la 24 de ore. Puteți lua medicamentul chiar și cu mese, dar merită luat în considerare faptul că efectul medicamentului va fi încetinit cu aproximativ o treime.

    „Cetrina” este excretată de rinichi - 2/3 din doza primită neschimbată și 10% din substanțe cu fecale. La adulți, timpul de înjumătățire a medicamentului este de 7-10 ore, pentru copii este nevoie de aproximativ 6 ore pentru a-l elimina. La pacienții cu insuficiență renală și vârstnici, procesul de curățare este aproximativ dublat.

    Articolul Precedent

    Alergie la piele